Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Postupnosť prác pri odstraňovaní následkov víchrice z 19.11.2004.

02.12.2004 13:41

Štátne lesy TANAPu Tatranská Lomnica čaká množstvo práce v súvislosti s víchricou z 19. novembra roku 2004. Postupnosť prác na odstraňovaní jej následkov je takáto:

1. Spracovanie kalamitného dreva

Spracovanie kalamitného dreva. (autor: Ing. I. Stavný)Pilčíci motorovými pílami odvetvia spadnuté stromy. Následne sú kmene vyťahované z porastov koňmi a traktormi na sklady. Určitá časť spadnutých stromov ostane z dôvodov ochrany prírody na mieste nespracovaná.

2. Vyčistenie plôch od haluziny

Vyčistenie plôch od haluziny (autor: Ing. I. Stavný)Na pôde leží po odvetvovaní veľké množstvo haluzí, ktoré by mohli istý čas brániť mladým stromčekom v raste a tiež sa v nich môžu množiť a rozširovať niekoré druhy podkôrneho hmyzu (ktoré by mohli napádať ešte živé stojace stromy). Preto je haluzina uhadzovaná do kôpok a spaľovaná (ak to dovoľujú poveternostné podmienky a nehrozí nebezpečenstvo požiaru).

3. Zistenie stavu prirodzeného zmladenia

Zistenie stavu prirodzeného zmladenia (autor: Ing. I. Stavný)Na takto pripravených plochách bude potrebné zistiť stav prirodzeného zmladenia, to znamená veľkosť plôch a druh stromu, ktorý tam "vysadila" príroda bez pričinenia človeka.

4. Výsadba

Výsadba (autor: Ing. I. Stavný)Nasleduje samotná výsadba človekom - zalesňovanie. Ak sa napríklad zistí, že na ploche sú stromčeky "vysadené" prírodou určitého druhu v dostatočnom množstve (napr. smrekovce alebo smreky), tieto druhy už nebudú vysádzané človekom. Ten vysadí už len tie druhy, ktoré tam momentálne nie sú a pri tom sú vhodné v daných prírodných podmienkach. Na smrek nemôžeme zanevrieť, veď ten by mal naďalej tvoriť okolo 50% plochy tatranských lesov tak, ako sa to predpokladá v pôvodných, človekom nedotknutých lesoch Tatier. Ale vo všeobecnosti ďalej platí, že budeme pred smrekom uprednostňovať iné druhy ihličnanov a listnáčov (smrekovec, jedľa, borovica, javor, jarabina, jelša, osika, breza, ...).