Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Lykožrútová kalamita neustupuje. Postupuje.

08.07.2009 08:12

Lykožrútom poškodené lesné porasty v Tatranskej Javorine (autor: Ján Slivinský) Odchyty podkôrneho hmyzu počas jarného rojenia nenasvedčujú tomu, že by bola lykožrútová kalamita v území Tatranského národného parku na ústupe. Naopak. Počty lykožrútov, ktoré uviazli v monitorovacích feromónových lapačoch v jarných mesiacoch tohto roku sú porovnateľné s rokom 2007. Pritom práve v predminulom roku zaznamenali Štátne lesy TANAPu najväčšie odchyty podkôrneho hmyzu v nimi spravovanom území Tatranského národného parku od vetrovej kalamity v novembri 2004. „Napriek tomu, že doterajšie odborné poznatky hovoria maximálne o štvorročnom kulminovaní lykožrútovej kalamity, tentoraz kalamitné premnoženie podkôrneho hmyzu v Tatrách trvá v plnej intenzite už piaty rok,“ konštatuje Ján Ferenčík z Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu.

Navyše veľmi dobrú životaschopnosť lykožrútov potvrdil januárový test ich vitality, o ktorom informovali Štátne lesy TANAPu v apríli tohto roku.

Dôvodom neželaného vývoja lykožrútovej kalamity v Tatranskom národnom parku je množstvo kalamitnej drevnej hmoty ponechanej v území bez zásahu na základe rozhodnutí štátnej správy ochrany prírody. Vplyv na vývoj kalamity mal aj vývoj počasia, ktorý bol podľa Petra Fleischera, vedúceho Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu viac ako priaznivý: „Tohtoročný apríl bol za posledných 110 rokov najteplejší. Teploty boli vyššie v priemere o 3 až 5˚Celzia rovnako ako v máji, kedy bolo teplejšie v priemere o jeden stupeň Celzia. Keď sa k tomu pridá veľký deficit zrážok a nízka vlhkosť, podmienky pre vývoj lykožrúta boli v jarných mesiacoch optimálne.“

Najrýchlejšie a najväčším počtom lykožrútov sa plnia feromónové lapače v ochrannom obvode Tatranská Javorina, Vyšné Hágy, Podspády, Štrbské Pleso, Dolný Smokovec, Tatranská Lomnica, Kežmarské Žľaby a v oblasti Tichej a Kôprovej doliny. Situácia sa zhoršila aj na Orave v ochrannom obvode Zverovka. V území národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu je umiestnených 5 600 feromónových lapačov a to v 3. a 4. stupni ochrany prírody. V 5. stupni ochrany prírody, kde zákon o ochrane prírody a krajiny inštalovanie feromónových lapačov nedovoľuje, zaznamenávajú postup lykožrútovej kalamity štatistickým rátaním suchých stromov. Štátne lesy TANAPu tak v bezzásahovom území vrátane vzácnych pralesovitých formácií odhadujú už viac ako 560 000 lykožrútom zničených stromov na ploche takmer 2 000 hektárov. Práve z takto umelo vytvoreného bezzásahového územia, kde majú lykožrúty zabezpečený nerušený vývoj, masívne nalietavajú do širokého okolia a ničia lesy aj v nižších stupňoch ochrany prírody.

Od vetrovej kalamity poškodil lykožrút v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu viac ako 1 400 000 stromov na ploche takmer 5 000 hektárov. Podkôrny hmyz tak v priebehu štyroch rokov zväčšil celkovú kalamitnú plochu v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu o viac ako polovicu z tej, ktorú pred piatimi rokmi poškodila (8 737 ha) novembrová víchrica a dnes dosahuje už takmer 14 000 hektárov.