Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

V Tatrách sa rodia medvedie mláďatá

03.02.2011 12:32

Medvedie mláďatá (autor: Milan Ballo) Koncom decembra až začiatkom februára sa rodia medvedie mláďatá. O tom, koľko medvedíc v Tatrách by mohlo v tomto roku porodiť, hovorí Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu. „Môžeme to približne vyrátať. Na území Tatier máme asi 80 až 90 medveďov. Povedzme, že polovica z tohto počtu sú samice, ktorých tu teda potom máme štyridsať až štyridsaťpäť. Musíme...

...odpočítať tie, ktoré ešte nie sú pohlavne zrelé. Teda všetky tie, ktoré sú vo veku do štyroch rokov. Takisto medvedice, ktoré buď kvôli vysokému veku alebo v dôsledku zlého zdravotného stavu nie sú oplodnené. Takže odpočítavame ďalšiu asi polovicu a sme pri počte okolo dvadsať medvedíc. Medvedica rodí len každý druhý rok, niekedy až tretí rok po predchádzajúcom vrhu. Keď odpočítame tie, ktoré rodili vlani či predvlani, zostáva ich menej ako desať, zo skúseností vieme, že ich nebýva viac než šesť či sedem. Ak by mali po dve až tri mláďatá, môžeme v tomto roku počítať tak s dvanástimi až dvadsiatimi mladými. Prirodzene, tieto čísla len odhadujeme, skutočnosť môže byť iná.“

Medvedica sa na samotný pôrod nijak zvlášť nepripravuje, medvieďatá rodí uprostred zimy a počas zimného spánku v brlohu. Prípravou na pôrod sú dostatočné tukové zásoby a starostlivo vystlaný brloh. Medvieďatá sa rodia približne pol kilogramové. Jej pôrod teda nie je ťažký. Keď medvedica porodí, von nevychádza. Zostáva v brlohu. A to podľa Jozefa Hyblera „…veľmi dlho. Keď sa medvieďa narodí, je slepé a holé. Ak by ho matka opustila, hrozilo by mu zachladnutie. Prvé týždne preto medvedica nevychádza vôbec. Ešte aj v období, keď ostatné medvede už opustili svoje brlohy, medvedica ho len zriedka opúšťa. Predtým medvieďatá starostlivo poprikrýva suchou výstelkou, ktorú si na jeseň pripravila. Pohybuje sa v blízkosti brloha, aby mala svoje medvieďatá vždy pod dohľadom. Medvieďatá prvýkrát opúšťajú brloh vo veku asi troch mesiacov, teda koncom apríla až v máji. V čase, keď sú schopné pohybu a sú dostatočne osrstené. No ešte aj v tom období sú chladné noci a brloh je pre ne životne dôležitá vec na prenocovanie.“

Koľko z nich sa dožije dospelého veku vie Jozef Hybler povedať len odhadom. Rovnako ako v prípade odhadu počtu tohtoročných mláďat. „Tak môžeme povedať, že sa jedného roka nedožije asi tretina. Čiže z dvadsiatich zostane len trinásť.“ Pritom príčiny úhynu sú podľa neho rôzne. Choroby, nedostatok potravy, predátori, stret s dospelým samcom, ale aj kolízie na železniciach či cestách. „Medvieďatá sú zvedavé a hravé. Často precenia svoje lezecké schopnosti, spadnú a zahynú. Aj v druhom roku života, hoci sú už oveľa šikovnejšie a skúsenejšie, niektoré z nich zahynú. Môžeme reálne počítať, že dospelého veku sa dožije jedno z troch v tomto roku narodených mláďat. Takže v našom prípade by to bolo štyri až sedem dospelých medveďov,“ dodáva Jozef Hybler.