Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Nový náter dostala modrá turistická značka

12.08.2011 14:11

Modré značenie vo Veľkej Studenej doline (autor: Dominik Michalík) Až dvesto osemnásť kilometrov turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku je značených modrou turistickou značkou. Jej farbu novým náterom počas uplynulých letných týždňov oživili pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu. „Turistická orientácia je tvorená značkami syntetických farieb, ktorých trvácnosť v prírodnom prostredí je pomerne krátka. Z tohto dôvodu je nutné v štvorročných cykloch obnovovať každú zo štyroch farieb. Okrem toho každoročne dopĺňame značenie v tých úsekoch turistických chodníkov, v ktorých značky, ktorejkoľvek zo štyroch farieb, chýbajú z dôvodu vetrovej či lykožrútovej kalamity,“ hovorí Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.

Najnáročnejšími úsekmi na obnovu a doplnenie značenia boli v tomto roku tie úseky turistických chodníkov, v ktorých boli vypiľované suché stromy. „Napriek tomu, že pilčíci stromy spiľovali vo výške nad značkami, bolo potrebné trasy niekoľkokrát prejsť a značenie doplniť,“ poznamenáva Dominik Michalík. Po obnove sto osemdesiatich troch kilometrov žltej turistickej značky, dvesto osemnásť kilometrov modrej turistickej značky čaká na budúci rok pracovníkov Strediska terénnych služieb obnova dvesto kilometrov zelenej turistickej značky.

Štátne lesy TANAPu prostredníctvom Strediska terénnych služieb a jedenástich ochranných obvodov spravujú na území TANAPu, PIENAPu a Spišskej Magury – Západ takmer 740 kilometrov turistických chodníkov. Značené sú štyrmi farbami – červenou, modrou, zelenou a žltou, pričom najväčší počet kilometrov turistických chodníkov (218,1 km) je značený modrou turistickou značkou. „Farba turistickej značky neurčuje náročnosť trasy. Pôvodný zámer na území TANAPu síce bol označovať trasy turistických chodníkov podľa dĺžky a dôležitosti v poradí, v akom je značkárskou normou stanovené i postupné poradie používaných farieb. Ale prax mnoho zmenila. Takže dnes aj žlto značené trasy, napríklad okruh Mlynickou a Furkotskou dolinou cez Bystrú lávku alebo žlto značený chodník v Spišskej Magure z Magurky cez Osturňu na Lapšanku, majú úctyhodných trinásť a dvanásť kilometrov,“ dodáva Dominik Michalík.