Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality, tlačové správy, upozornenia…

Pod hladinu plies sa ponoria potápači

01.10.2018 03:14

Čisté vody 2017 (autor: Martina Petránová) Tatranská Lomnica (1. októbra 2018) – Po tatranských dolinách dobrovoľníci odbremenia od odpadkov po letnej turistickej sezóne aj štyri tatranské plesá. Už tento piatok sa v rámci 25. ročníka akcie Čisté vody, ktorej organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u, chystá veľké upratovanie pod hladinou Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa. K nim potápači tento rok po prvýkrát pridajú ešte aj lom v popradskej Kvetnici.

Akcia je sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý štartuje vo štvrtok večer na Podbanskom. Okrem spomínaných štyroch plies, ku ktorým z času na čas pridajú aj iné lokality, potápači počas leta každý rok vyčistia aj ďalšie vysokohorské jazerá. Za štvrťstoročie sa im z tatranských plies a potokov podarilo vytiahnuť dokopy 6 044,5 kg odpadu, celkovo urobili 1 583 ponorov. Rekordným bol rok 2004, keď na breh vyniesli až 506 kilogramov odpadu. „V množstve neporiadku dominuje Štrbské pleso, ktoré je aj najviac navštevované a okolo ktorého bola najväčšia výstavba, z vysokohorských plies všetky tie, kde sú v blízkosti chaty,“ konštatuje Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u.

Pod hladinou plies potápači „lovia“ najmä smeti z ruksakov turistov či odpad, ktorý tam skončil po stavebných prácach. Na breh však vytiahli aj také kuriozity, ako sú napríklad historické svietniky, kuchynský riad, hokejové bránky, sedačka z električky, železná kopija, veslá z čias Rakúsko-Uhorska, ratrak či gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý zo Štrbského Plesa kedysi vozili aj do reštaurácií v Pešti. „Za štvrťstoročie potápači vykonali kus práce a môžem s potešením povedať, že neporiadku z tatranských plies výrazne ubudlo. Z roka na rok je ho menej a verím, že sa dočkáme času, keď na brehu už len skonštatujeme, že pod hladinou nič nebolo,“ dodáva koordinátor podujatia, ktoré tento rok oslavuje 25 rokov.

Okrem samotného čistenia potápači chatám pomáhajú i pri údržbe ich zariadení, predovšetkým vodovodov, ktoré sú umiestnené v plesách. Nápomocní sú aj pri vedeckých projektoch. „Pod hladinou Štrbského plesa dokonca pílili ručnou pílou spadnutý strom, z ktorého odoberali vzorku na určenie dĺžky jeho pobytu vo vode,“ konkretizuje Pavol Kráľ.

Nezanedbateľný nie je ani monitoring jednotlivých plies. „Počas festivalu sa každý rok a vo vysokohorskom prostredí v rámci akcie Čisté vody v oblakoch v priemere raz za päť rokov prekontroluje stav jazera a zaregistrujú prípadné zmeny. Na základe toho už boli zistené a zverejnené viaceré nové zistenia. Či už z oblasti flóry, fauny, hydrológie, alebo geomorfológie. A vznikli tiež viaceré filmové dokumenty,“ uzatvára koordinátor podujatia.

Štatistiky:

• 6 044,5 kg odpadu vytiahli doteraz potápači počas akcií Čisté vody a Čisté vody v oblakoch

• 5495,5 kg odpadu vyniesli na breh len z tatranských plies

• 5 355 kg odpadu vylovili počas festivalovej akcie Čisté vody, toto číslo zahŕňa aj Račkov potok (363 kg) a lokality mimo územia TANAP-u (186 kg)

• 689,5 kg odpadu zniesli počas akcie Čisté vody v oblakoch, v rámci ktorej od roku 2005 čistia potápači aj ďalšie, vyššie položené tatranské plesá