Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality, tlačové správy, upozornenia…

Šesťdesiatku múzea si pripomenuli konferenciou

31.10.2017 03:04

Konferencia_60 rokov múzea (autor: pet) Tatranská Lomnica (31. októbra 2017) – Pri príležitosti 60. výročia vzniku Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici sa dnes v jeho priestoroch uskutočnila konferencia s názvom Minulosť a budúcnosť regionálnych múzeí.

Hoci podujatie bolo venované regionálnym múzeám na Slovensku a ich nenahraditeľnej úlohe pri záchrane kultúrneho a prírodného dedičstva, pozornosť sa sústredila predovšetkým na jubilanta. Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici bolo založené 1. apríla 1957 ako jedna z organizačných zložiek vtedajšej Správy TANAP-u, ktorá sa od roku 1995 transformovala na Štátne lesy TANAP-u. „Múzeum má vo svojej expozícii a v depozitároch ohromné hodnoty, nemalý počet exponátov, zbierkových predmetov, má svoje príbehy spojené s konkrétnymi ľuďmi,“ prihovoril sa účastníkom konferencie riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška, ktorý priblížil históriu vzniku múzea i jeho zameranie.

Prvým sídlom Múzea TANAP-u bolo Podtatranské múzeum v Poprade, začiatkom roka 1959 sa presťahovalo do Tatranskej Lomnice, do Vily Széchenyi, bývalého šľachtického letohrádku, kde už koncom leta bola verejnosti sprístupnená prvá stála expozícia s historickou, prírodovednou a národopisnou tematikou. Iniciátorom myšlienky jeho založenia bol historik Ivan Bohuš st. Spolu s ním prvými pracovníkmi múzea boli výtvarníčka a dokumentátorka Božena Mrhová a botanička Libuše Paclová. Neskôr k nim pribudol etnograf Ján Olejník.

V roku 1968 sa múzeum zlúčilo s Výskumnou stanicou TANAP-u a v roku 1969 sa presťahovalo do novovybudovaného objektu, ktorý navrhol architekt Pavol Merjavý. V ňom sídli doteraz. Za šesť desaťročí svojej existencie múzeum zhromaždilo vo svojich depozitároch vyše 60-tisíc zbierkových predmetov, či už botanických, zoologických, historických, etnografických, geologických, alebo paleontologických. Ak k nim prirátame archívne dokumenty, fotonegatívy a historické knihy, tak celkovo sa vo fondoch múzea nachádza približne 140-tisíc zbierkových a archívnych predmetov. V samotnej expozícii je v súčasnosti vystavených vyše 1 500 exponátov rozdelených do prírodovednej, historickej a etnografickej časti.

Náučno-vzdelávací profil múzea dopĺňajú ešte ďalšie tri objekty – vedecká a regionálna knižnica, informačné centrum a Expozícia tatranskej prírody, známa skôr ako botanická záhrada, ktorá je živou ukážkou tatranskej flóry v podmienkach imitujúcich reálnu tatranskú prírodu.

Múzeum TANAP-u je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a obdobia pravidelnej každoročnej rekonštrukcie a modernizácie expozície. Tento rok v rámci nej pribudol nielen medvedí brloh, ale i jaskynný systém, ktorý návštevníkom priblíži podzemnú biotu. Muzeálne expozície si v súčasnosti ročne pozrie okolo 40-tisíc ľudí.