Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

TATRY a KVETY zbierali 8 rokov

14.12.2016 07:24

Autorskému kolektívu Milan Kapusta (fotograf) a Zuzana Kyselová (botanička ŠL TANAP-u) vychádza plnofarebná, predovšetkým fotografiami zaplnená kniha TATRY a KVETY. Hlavnú tému prezradili autori samotným názvom knihy. 200-stranová kniha vznikala osem rokov, prezentuje 124 druhov zástupcov flóry, 33 krajinárskych záberov, ktoré spestrujú aj zábery z ríše hmyzu, húb a kamzíkov. Spolu je v knihe 163 záberov. Jedinečné snímky si v niektorých prípadoch vyžadovali povolenie Okresného úradu odboru životného prostredia pre pohyb fotografa mimo turisticky značkovaný terén a v prírodných rezerváciách. Z. Kyselová pridala odborné popisky. Autorom úvodného textu je Marián Šturcel, bývalý dlhoročný námestník riaditeľa ŠL TANAP-u.

Knihu slávnostne pokrstili partneri projektu tatranskou vodou a halúzkou z limby, kráľovnej tatranských stromov – borovice limbovej . Generálnym partnerom je Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD), ktorá sa pre podporu rozhodla najmä kvôli samotnej myšlienke spojenia Tatier a kvetov, keďže slovenské veľhory sú v očiach verejnosti vnímané predovšetkým ako symbol skalného masívu, nie miestnej špecifickej flóry. „Sme radi, že čitatelia sa môžu cez túto knihu pozrieť na Tatry možno z iného uhla a spoznať doteraz verejnosti neznáme zákutia. Častokrát poznáme lepšie cudzie než domáce unikáty, a táto kniha bude v tomto smere určite príjemným sprievodcom,“ uviedla Jana Palková, členka predstavenstva VSD.

K 40 výročiu uzákonenia TANAPu bola vydaná vtedajšou Správou TANAPu útla kniha Kvety Tatier, ktorá priblížila bohatý svet tatranských rastlín. Zároveň sa stala inšpiráciou pre Milana Kapustu a Zuzanu Kyselovú na vydanie umelecky ladenej publikácie Tatry a kvety ktorú sme dnes oficiálne pokrstili tatranskou vodou.

Kniha vyšla v náklade 3 500 ks vo vydavateľstve Litvor. Je dostupná v penzióne Litvor na Štrbskom Plese. Distribúciu zabezpečila spoločnosť Ikar. Bežná maloobchodná predajná cena je 24 eur, v niektorých kníhkupectvách je v uvádzacej cene okolo 20 eur.

O autoroch

Milan KAPUSTA sa narodil v Rožňave. Je absolventom Strednej priemyselnej školy Geologicko – baníckej v Spišskej Novej Vsi. Bývalý banský technik sa k fotografovaniu dostal vďaka horolezectvu. Liezť začal v roku 1977 v Horolezeckom oddiele Telovýchovnej jednoty Tatran Spišská Nová Ves, neskôr vstúpil do HO TJ Metropol Košice. Okrem Vysokých Tatier má za sebou výstupy na Špicbergoch, Pamíre, USA v Yosemitskom národnom parku, v Alpách a v iných pohoriach Európy. Ako amatérsky nadšenec fotografie získal ceny vo viacerých fotosúťažiach, od regionálnych cez celoštátne po medzinárodné. Je nositeľom titulu Majster Zväzu slovenských fotografov (MZSF). Fotografie vystavoval doma i v zahraničí. V roku 2001 bol fotografom Rudolfa Schustera, prezidenta Slovenskej republiky 1999 – 2004, počas jeho oficiálnej cesty v krajinách južnej Ameriky. Fotografoval i v Himalájach. Jeho panorámu Tatier dostal darom pápež Ján Pavol II. Milan Kapusta je spoluautorom fotografií vo viacerých publikáciách. Za knihu Kras – Rožňava a okolie, získal kolektív autorov v roku 2001 Cenu mesta Rožňava. V roku 2005 bola vydaná jeho publikácia Tatry. Od r. 1994 je fotoreportérom TASR – Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v Košiciach, kde aj žije.

Zuzana KYSELOVÁ vyrástla pod Tatrami v Liptovskom Hrádku. So svetom hôr je zviazaná od detstva, kedy podnikala s rodičmi prvé letné aj lyžiarske túry. Po ukončení štúdia biológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave bola zamestnaná ako botanička Výskumnej stanice a múzea Štátnych lesov Tatranského národného parku (do roku 1995 Správy TANAP-u) v Tatranskej Lomnici. Podieľala sa na riešení viacerých výskumných úloh a významne prispela k vybudovaniu Expozície tatranskej prírody. Medzi jej záujmy patrí lyžovanie, cestovanie aj amatérska fotografia. Sú to najmä dokumentárne fotografie rastlín a lišajníkov. Lišajníky ju zaujali natoľko, že sa stali predmetom jej dizertačnej práce a snaží sa priblížiť ich zaujímavý svet formou populárno-náučných článkov.