Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality, tlačové správy, upozornenia…

Vianočné stromčeky na predaj

11.12.2018 01:24

Tatranská Lomnica (11. decembra 2018) – Aj tento rok ponúkajú Štátne lesy TANAP-u širokej verejnosti na predaj vianočné stromčeky – i keď len v obmedzenom množstve. Záujemcovia si môžu vybrať medzi smrekom a borovicou, cena závisí od druhu a veľkosti. Pohybuje sa od 1,60 do 13,20 eura.

Zatiaľ čo koncom 90. rokov minulého storočia ponúkali Štátne lesy TANAP-u záujemcom z radov širokej verejnosti na predaj do tisíc kusov vianočných stromčekov, v novom miléniu ich počty nepresiahli štyri stovky a po vetrovej kalamite, ktorá zasiahla Tatry v novembri 2004, sa toto číslo ešte znížilo. Tento rok majú v ponuke 200 kusov stromčekov, ktoré pochádzajú z prerezávok. Na jednotlivých ochranných obvodoch Štátnych lesov TANAP-u je k dispozícii dokopy 190 smrekov, zvyšok predstavujú borovice.

Cena vianočných stromčekov sa od minulého roku nemenila, smrek vysoký od jeden a pol do dvoch metrov vyjde na štyri eurá, za rovnako vysokú borovicu zaplatia záujemcovia 4,70 eura. Cena smreka, ktorý má od dvoch do dva a pol metra, je šesť eur a borovice 7,10 eura. Samozrejme, kúpiť sa dajú aj nižšie či vyššie stromčeky.

Nielen v predvianočnom období, ale po celý rok Štátne lesy TANAP-u zabezpečujú na území národného parku, ktoré majú vo svojej správe, ochranu stromčekov pred nelegálnymi výrubmi prostredníctvom lesnej stráže z radov pracovníkov jednotlivých ochranných obvodov Štátnych lesov TANAP-u.