Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Prikrmujú lesnú zver, aby ju zachovali v optimálnej početnosti

08.10.2012 12:10

Zver pri zimnom krmovisku (autor: Vlado Bobula) Od júna do konca septembra uložili tatranskí lesníci do senníkov viac ako deväťdesiat ton sena, viac ako tisíc balíkov senáže a viac ako dvesto kilogramov sušenej jarabiny. To všetko budú počas nastávajúcich zimných mesiacov potrebovať na prikrmovanie lesnej zveri v čase nedostatku jej prirodzenej potravy. Štátne lesy TANAPu tak robia každoročne v rámci starostlivosti o lesnú zver v Tatranskom národnom parku.

„Lesnú zver v čase ich potravnej núdze počas zimných mesiacov prikrmujeme, aby sme ju zachovali v optimálnej početnosti a dobrom kondičnom stave. Bez prikrmovania by neprežila v takej početnosti, ktorá súčasne poskytuje potenciálnu potravu pre šelmy žijúce v Tatranskom národnom parku ako je rys či vlk. Prikrmovanie zároveň slúži na minimalizáciu škôd spôsobených zverou na mladých lesných porastoch ohryzom a lúpaním,“ konštatuje Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Okrem objemových krmív, teda okrem sena a senáže, dostáva zver zemiaky, kŕmnu repu, občas jablká. Kamzíkom a srnčej zveri vynášajú lesníci sušenú jarabinu. „Z jadrového krmiva zveri predkladáme pomletý ovos primiešaný vo fytodendromase, čo je špeciálna zmes pomletých vetvičiek ihličnanov doplnená o jadro a vitamíny. Vďaka tomu potom zver neobhrýza stromy v lese. Ako doplnok zveri ukladáme do kŕmnych zariadení a na vybrané miesta vo vysokohorskom prostredí kamennú soľ kvôli prísunu minerálov,“ konkretizuje pestrosť stravy pre lesnú zver Jozef Hybler.

V čase nedostatku prirodzenej potravy nájde zver jej náhradu v kŕmnych zariadeniach. Tie sú v území Tatranského národného parku rozmiestnené tak, aby zver počas prijímania potravy nebola vystavená nevhodným poveternostným podmienkam. Zároveň aby podľa Jozefa Hyblera „našla dostatok pokoja, pretože zver trpí stresom rovnako ako človek. Ďalšou z podmienok je aj dostatočný počet kŕmnych zariadení, pretože silnejšie jedince nepustia k potrave slabšie a mladšie jedince a preto nie je vhodné zver počas zimy koncentrovať na jednom mieste.“

Podmienkou prikrmovania je pravidelný prísun potravy. Zver nepozná nedeľu alebo sviatky, lesníci musia prikrmovať pravidelne a dostatočne dlho. „Preto si vždy vytvárame dostatočné zásoby na zimu s tým, aby sme dokázali pomôcť zveri prežiť najkritickejšie obdobie, kým si sama nedokáže v dostatočnom množstve zabezpečiť prirodzenú potravu,“ dodáva Jozef Hybler.