Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Pod tatranskými štítmi horel mladý les

26.04.2013 10:59

Požiar v lokalite Tri mosty - o.o. Smokovce (autor: Lenka Burdová) Dvadsaťdva hektárov mladého lesa ľahlo včera popoludní popolom. Štátne lesy TANAPu vyčíslili materiálne škody na viac ako 48 000 eur. Environmentálne škody sú nevyčísliteľné. Približne trištvrte hodinu po poludní zaznamenali lesníci na ochrannom obvode Smokovce v lokalite Tri mosty v lesnom poraste v 3. stupni ochrany prírody pod Starým Smokovcom dym. Do príchodu hasičov hasili oheň, ktorý vznikol v blízkosti plota miestneho cintorína. Suchá tráva, listnaté stromy bez lístia a vietor boli príčinou, že sa oheň od miesta vzniku napriek práci lesníkov a hasičov neustále rozširoval. V lesnom poraste horeli listnaté a ihličnaté stromy z prirodzeného zmladenia a umelej výsadby vo veku do desať rokov.

Riziko vzniku požiaru je v TANAPe aj osem rokov po vetrovej kalamite veľmi vysoké. Dôvodom je najmä veľké množstvo v súčasnosti už suchého kalamitného dreva v objeme viac ako 600 000 m3 ponechaných v tomto chránenom území ako biomasa a viac ako tri tisíc hektárov suchého lesa v bezzásahovej zóne, ktoré v posledných piatich rokoch zničil lykožrút.

Obvodný lesný úrad v Poprade vydal ešte včera popoludní zákaz vstupu do lesa. Týka sa všetkých lesných pozemkov na území Tatranského národného parku. Netýka sa turistických chodníkov, ktoré sú verejnosti počas stále platnej sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov prístupné. Lesníci žiadajú návštevníkov Tatranského národného parku o rešpektovanie zákazu vstupu ako aj zdržania sa akejkoľvek manipulácie s otvoreným ohňom v území TANAPu. Pri každom i tom najmenšom požiari môže TANAP prísť nielen o časť vzácnych druhov populácií fauny i flóry, ale aj o vzácne biotopy, ktoré tieto populácie k svojmu životu nevyhnutne potrebujú.

Štátne lesy TANAPu
059 60 Tatranská Lomnica
tel: +421 52 47803 11
sekretariat@lesytanap.sk
IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931

TATRY č. 4/2020

TATRY č. 4/2020

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020