Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Časopis TATRY č. 3/2016

TATRY č. 3/2016

Pribúdajú reflexné turistické značky
Text a snímka: Lenka Burdová
Tak, aby sme v tom mali jasno: „Návštevníci národného parku môžu vykonávať pešiu turistiku len po turistických, náučných a kúpeľných chodníkoch s výnimkou tých, na ktorých bol pohyb obmedzený alebo zakázaný rozhodnutím orgánu ochrany prírody a krajiny. ... V chránených územiach s piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka.“ 1
Str. 5

Batymetria Štrbského plesa
Text a snímky: Pavol Kráľ
Ľudia odjakživa túžili poznať tajomstvá ukryté pod hladinou riek, jazier či oceánov. Merali ich hĺbku, zisťovali brody, hlbočiny, pátrali po živočíchoch, rastlinách. Takto vznikli postupne i mapy vodných nádrží a v nich zakreslené vrstevnice, ktoré dokumentujú profil dna. Čiže batymetrické mapy. Tatranské plesá neboli výnimkou. Už prví bádatelia sa pokúšali odmerať najhlbšie miesta v jazerách. Dokonca aj preto, aby vyvrátili zaužívané mýty o prepojení tatranských plies s morom.
Str. 6 – 7

Cestou necestou cyklistickou
Text: Lenka Burdová
Snímky: Peter Šaling

V minulosti výletníci ani len nesnívali o tom, že by sa do Tatier štverali na dvoch kolesách. Veď ako by mohli, keď prvý velocipéd, ktorý si dal v roku 1818 patentovať barón Karl Dreis1, nemal pedále a bol poháňaný behom. Ťažko si predstaviť i tých, ktorí v šesťdesiatych rokoch devätnásteho storočia síce už šliapali do pedálov, ale sedeli pritom na obrovskom prednom kolese, ktoré nimi poháňali2. No vývoj sa nezastavil a v roku 1981 bol na trh uvedený prvý horský bicykel3. A dnešní majitelia tohto vynálezu sa zastavia asi len pred máločím.
Str. 8 – 9

Strach ukrýva v hlbinách duše
Text: Lenka Burdová
Snímky: archív Petra Hámora

Otáľala som dlho. Napokon ma premohla zvedavosť a ja som ju s veľkou bázňou oslovila. Súhlasila, aj keď v tých dňoch už mala naponáhlo. Privítala ma sebe vlastným úsmevom a mne nezostávalo nič iné, len klásť otázky. Márii Hámorovej, riaditeľke Medzinárodného festivalu horských filmov a, a to v prvom rade, manželke Petra Hámora, ktorý má za sebou trinásť úspešných výstupov na vrcholy dvanástich osemtisícoviek.
Str. 10 – 11

Úrazov je opäť viac
Text: Ingrid Janigová
Snímky: archív HZS

Horskí záchranári sa zapotili v minulom roku o čosi viac, ako to bolo predvlani. V roku 2015 celkovo zaznamenali 2 229 úrazov, z toho 455 bolo vo Vysokých Tatrách, kde prevládali najmä ľahké a stredne ťažké zranenia. Tragicky sa skončili návštevy hôr v 42 prípadoch, z toho až 19 je evidovaných v našich najvyšších horách. „Úrazov, o ktorých môžeme povedať, že ľudia boli priamo v ohrození na živote, sme zaznamenali 43 prípadov,“ priblížil Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS).
Str. 13

Vzácnosti pieninskej flóry
Text a snímky: František Bača
Keď stretnem ľudí nadchýnajúcich sa prírodou a opýtam sa ich, či poznajú Pieniny, rozžiaria sa im oči a nostalgicky spomínajú, čo všetko ich tam, na tomto malom kúsku Slovenska, upútalo či očarilo.
Str. 14 – 15

Rušný život v jazierkach
Text: Janka Černická
Snímky: Lenka Burdová, Janka Černická

Príroda v jarných mesiacoch ožíva neočakávaným tempom. Vidno to aj na aktivite obojživelníkov, ktoré sa, v snahe zachovať svoj rod, sústreďujú na miestach vyhovujúcich nakladeniu a oplodneniu vajíčok a vývoju novej generácie. Niektoré druhy obojživelníkov si našli vhodné podmienky pre rozmnožovanie a život aj v jazierkach Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.
Str. 16 – 17

V cuku letku rozsypané semienka
Text: Lenka Burdová
Snímky: Vladimír Michalec

Sú zväčša drobné a spred nosa nám ufrngnú skôr, ako si ich vôbec stihneme všimnúť. Napriek tomu sa nedá povedať, že by boli nenápadné. Zvlášť na jar, keď nás ich štebot ráno prebúdza a zväčša počas celého dňa sprevádza. „V zime môžeme počuť spev iba ak tak krivonosov. Samozrejme, žiaden zo zvyšných vtákov nepríde počas tohto obdobia o hlas. Je to dané ich rozmnožovacím pudom a vytváraním si teritória. Spevavce dajú spevom najavo, že tu majú svoje hniezdisko. Začnú spievať vo februári, marci a končia koncom júna. Vraví sa, že svätý Ján im berie píšťalky. Ale to nie je tak celkom pravda. Vo vyšších polohách Tatier sa ozývajú ešte v polovici júla,“ hovorí sprievodca naším dnešným rozprávaním Vladimír Michalec, lesník z ochranného obvodu Habovka a milovník vtáctva.
Str. 18 – 21

Dve tiesňavy
Text a snímky: Gustáv Luczy
Ako bývalý dobrovoľný člen stráže prírody v Národnom parku Malá Fatra, dostával som sa často do Jánošíkových dier nad Terchovou. Je to niekoľko na seba nadväzujúcich tiesňav: Nové, Dolné a Horné Diery a Tesná rizňa. Sprevádzal som v nich aj niekoľkých zahraničných návštevníkov, ktorí boli na služobných cestách v závode, v ktorom som pracoval.
Str. 24 – 25

Pred šesťdesiatimi troma rokmi
Text: Lenka Burdová
Snímky: Štefan Chyla

Majstrovstvá lesníkov v lyžovaní SR s medzinárodnou účasťou - Venerovského memoriál písal v tomto roku už svoje päťdesiate druhé pokračovanie. Premýšľala som nad tým, ako vám jeho priebeh opísať bez toho, aby som vás nudila. Napokon som zvolila možnosť uverejniť krátku správu s výsledkami na strane štyri. A v nasledujúcich riadkoch sa, vďaka Jozefovi Müllerovi a fotografiám z jeho archívu, môžeme vrátiť o šesťdesiattri rokov späť a slovami vtedajších i dnešných účastníkov si pripomenúť Venerovského memoriál v roku 1950 v Tatranskej Lomnici a v roku 1953 v Tatranskej Javorine.
Str. 26 – 27

Nahliadnite do poľovníckeho zámočku
Text a snímky: Peter Ličák
Od konca minulého roka majú Vysoké Tatry o jeden unikát viac. Po 131 rokoch môžu turisti nahliadnuť do legendami opradeného poľovníckeho zámočku v Tatranskej Javorine. Na Mačkovej poľane, s najkrajším výhľadom na Muráň, si ho dal postaviť najbohatší tatranský zemepán, pruský magnát, knieža Christian Kraft Hohenlohe – Öhringen, vojvoda z Ujestu (21. marca 1848 – 14. mája 1926).
Str. 28 – 30

Majstrovstvá Európy v „hockeyi kanadském“
Text a snímky: Oto Jalčovik
Nie je témou tohto príspevku podrobne popisovať priebeh Európskeho šampionátu v ľadovom hokeji z roku 1925. Snažím sa k získaným pohľadniciam a fotografiám zachytávajúcim históriu Tatier priradiť mená osôb, prípadne názvy miest, objektov a hlavne presné obdobia a udalosti, ktoré sú na nich zobrazené. Tak sa začal odvíjať aj príbeh fotografie označenej číslicou „jeden“.
Str. 32 – 34

Jedinečný muž
Text: Lenka Burdová
Snímka: obálka knihy

„V hlúčiku ľudí stál územčistý lekár so skúmavým, prenikavým pohľadom a priateľsky so všetkými diskutoval. Zdanlivo nezávislý rozhovor bol spôsobom premeny príjemného spoločenského miesta na ambulanciu, v ktorej zisťoval reálny zdravotný stav svojich pacientov,“ toľko z úvodu knihy Zuzany Kollárovej o jedinečnom mužovi, Dr. Michalovi Guhrovi, lekárovi srdca i duše. Musela by som žiť najmenej tri životy, aby som stihla čo i len zlomok z toho vykonať, čo on sám.
Str. 38

Prekvapila nás krása prírody
Text a snímky: Peter Šaling
Pri potulkách po ostrove Kréta som sa dostal aj do Národného parku Samaria. Pomenovaný je po malej dedinke, ktorá zanikla, zostali po nej už len zrúcaniny.
Str. 39

Štátne lesy TANAPu
Tatranská Lomnica 66
059 60 VYSOKÉ TATRY

sekretariat@lesytanap.sk
tel.: +421 52 47803 11

IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931
IBAN: SK6981800000007000086192

TATRY č. 2/2022

TATRY č. 2/2022

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020