Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Časopis TATRY č. 4/2021

TATRY č. 4/2021

Jana Tomalová
Cez Priečne sedlo by mala viesť via ferrata
Do Vysokých Tatier prichádza po ôsmich rokoch snahy malý kúsok Álp – Taliani mu hovoria via ferrata, germánske národy zase Klettersteig. Zaistenú cestu ponad žlto značený turistický chodník medzi Studenými dolinami plánuje v auguste dokončiť Klub slovenských turistov. „Jednosmerka“ prevedie nadšencov železných ciest od Téryho k Zbojníckej chate.

Jana Tomalová
Turistické topánky v Zadných Meďodoloch a Javorovej doline sú opäť vítané
Obľúbené lokality v oblasti Tatranskej Javoriny vlani správca územia uzavrel kvôli vyschnutým stromom, ktoré mohli ohroziť bezpečnosť ľudí. Po skončení sezónnej uzávery v polovici júna si môžu turisti preveriť kondíciu aj v týchto úsekoch, rovnako ako na všetkých značených chodníkoch do vysokohorských sediel a na tatranské štíty. Pozreli sme sa, aké novinky čakajú milovníkov Tatier počas rozbiehajúcej sa letnej turistickej sezóny.

Martina Petránová
Vráti sa TANAP k integrovanému modelu správy?
Myšlienka integrovaného modelu správy Tatranského národného parku opäť nabrala na intenzite. Už vlani s ňou vyrukoval šéf envirorezortu, ktorému drukovali enviroaktivisti, teraz sa k nim pridali i viacerí koaliční poslanci a prišli hneď s dvoma návrhmi na novelizáciu zákona o ochrane prírody. Jeden z nich počíta aj so zlúčením dvoch štátnych organizácií, ktoré dnes majú rozhodujúce slovo pri spravovaní najstaršieho slovenského národného parku.

Mikuláš Michelčík
Historia est Magistra Vitae
Pozrieť sa do minulosti ma prirodzene núti môj vek, veď v osemdesiatke je ťažké robiť vízie do budúcnosti. Celý môj životný príbeh sa odohrával v spojení s lesom, lesníkmi – ochrancami prírody a s ľuďmi, ktorí žili s lesom a pre les. Je preto prirodzené skôr spomínať na minulosť a budúcnosť ponechať mladším...

Martina Petránová
Tatranská Javorina je významným lesníckym miestom
Tak ako UNESCO zaraďuje významné lokality do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva, slovenské lesníctvo má obdobný register, v ktorom sú evidované prírodné, stavebné, technické a umelecké pamiatky spojené s jeho históriou. Na mape významných lesníckych miest najnovšie pribudla Tatranská Javorina.

Mikuláš Michelčík
Javorinské knieža
Javorina, dnes už s prívlastkom Tatranská, je malebné miesto zasadené do prekrásnej prírody na severnej strane Belianskych a Vysokých Tatier. S pribúdajúcimi rokmi sa čoraz častejšie zamýšľam nad tým, čo prispelo k osobitnému koloritu tohto územia, ktorého nezvyčajné čaro ma sprevádzalo v spomienkach počas môjho „putovania“ po iných pekných kútoch Slovenska, do ktorých ma zaviali moje pracovné lesnícke povinnosti. Môj návrat do prostredia Tatier, povinnosti vyplývajúce z pracovného zaradenia, do ktorých radím aj starostlivosť o poľovnícky zámoček v Tatranskej Javorine, ma opätovne vrátili späť k vyslovenej otázke.

Marián Šturcel
Javorinské tajomstvo...
...odhalené. Vlani v auguste pri opravách vnútra Kostola sv. Anny v Tatranskej Javorine vydal základný kameň z roku 1902 svoje tajomstvo, ktoré pod ním čakalo od roku 1903. A nebolo veru hocijaké...

Martina Petránová
Prvá „naša“ osemtisícovka
Takto presne pred polstoročím ospevovali vtedajšie médiá historický úspech československých horolezcov, ktorí si zaknihovali svoju prvú osemtisícovku. Na vrchol himalájskej hory Nanga Parbat (8 125 m) vtedy vystúpili Ivan Fiala a Michal Orolin. Písal sa 11. júl 1971.

Martina Petránová
Ivan Bohuš ml.: Na názvosloví Tatier ma fascinuje nielen jeho rozmanitosť
Názvoslovie je osobitnou kapitolou histórie Tatier. Kapitolou, ktorá sa zrejme nikdy neuzavrie. Teda, aspoň nie dovtedy, kým budú existovať ľudia, ktorí o tento druh bádania prejavia záujem. Aj dnes sú názvy štítov, veží, sediel, dolín, kotlín, žľabov, plies, potokov, vysokohorských chát či tatranských osád impulzom na úvahy. Zamýšľajú sa nad nimi historici, geografi, jazykovedci, ale i bežní turisti. Ak by si niekto myslel, že pomenovania sú nemenné, nasledujúcimi riadkami ho vyvedieme z omylu. Mimochodom, práve nestálosť tatranského názvoslovia je jedným z fenoménov, ktoré fascinujú publicistu Ivana Bohuša ml. Porozprávali sme sa s ním nielen o tom, ako jednotlivé názvy vznikali a ako sa v priebehu rokov niektoré z nich i menili. Popri tom nám prezradil, prečo má podľa neho používanie pôvodných či zaužívaných, hoci aj gramaticky nesprávnych názvov svoj význam.

Milan Lučanský
Vodopády Tatier IV.
Rozsiahle územie centrálnej a východnej časti Liptovských Tatier je miestom ich najvyšších končiarov, hlbokých dolín, početných horských bystrín a mĺkvych plies. Prejdite sa s nami týmto malebným kútom a spoznajte jeho skryté zákutia.

Martina Petránová
Prestrelka kvôli medveďom
Slovná prestrelka medzi lesníkmi, poľovníkmi a ochranármi, ktorú tentokrát spustilo usmrtenie medvedice s mláďaťom v Tatranskej Polianke, opäť poukázala nielen na stále nedoriešené problémy so zabezpečením odpadu na území miest a obcí nachádzajúcich sa v medvedích teritóriách, ale otvorila aj otázku manažmentu veľkých šeliem a kompetencií pri správe národného parku.

Jana Tomalová
„Posmrtný život“ kamzíkov
V priebehu jediného májového týždňa pribudli do štatistík úhynov dva kamzíky. Samica z Velickej doliny skončila na výskumnej stanici, samec, ktorý zahynul pod Hlúpym, sa stal potravou pre ďalšie živočíchy v Belianskych Tatrách. Cez optiku dvoch rôznych kamzičích osudov sme sa pozreli na to, ako pracovníci Štátnych lesov TANAP-u nakladajú s telami uhynutých živočíchov na území Tatranského národného parku.

Martina Petránová
Prvá na Slovensku
Hoci tzv. odkloňovače letu vtákov nie sú na Slovensku žiadnou novinkou, v prípade osobnej lanovky mali svoju premiéru len nedávno. Špeciálne reflexné prvky, ktoré majú zabrániť kolíziám vtáctva s prekážkou, nainštalovali začiatkom júna na štvorsedačke, ktorá vozí návštevníkov Vysokých Tatier na Solisko. Nie je to však jediný unikát.

Jana Tomalová
Čo ukrýva drevo
Na hrebeni Spišskej Magury vyrastá prírodné edukačné ihrisko Kráľovstvo lesa. Deti rôzneho veku si privoňajú k prírodnému drevu, započúvajú sa do tónov pieninských stromov, nazrú do života zvieracích obyvateľov drevených obydlí a v neposlednom rade sa vyšantia na megatrampolíne, lanových mostíkoch a ďalších atrakciách ekoparku.

Ingrid Janigová
Päť písmen na horolezeckom nebi svieti už 100 rokov
V tomto roku si pripomíname storočnicu od vzniku prvého slovenského horolezeckého krúžku a neskôr Horolezeckého spolku JAMES, ktorý prekročil hranice regiónu, stal sa celonárodnou inštitúciou a získal si vážnosť.

Štátne lesy TANAPu
Tatranská Lomnica 66
059 60 VYSOKÉ TATRY

sekretariat@lesytanap.sk
tel.: +421 52 47803 11

IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931
IBAN: SK6981800000007000086192

TATRY č. 2/2022

TATRY č. 2/2022

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020