Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vstup do lesa povolený len po značkovaných chodníkoch.

01.07.2005 15:22

Tatranská Lomnica – Zákaz vstupu do lesa Tatranského národného parku vydaný Krajským lesným úradom v Prešove po vlaňajšej vetrovej kalamite zostáva v platnosti. Neplatí len v prípade uvoľnených verejných komunikácií a značkovaných turistických chodníkov. "Vďaka Milanovi Blaškovi, vedúceho Psotkovej chaty, je spriechodnený je už aj chodník z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso značkovaný modrou turistickou značkou. Úsek magistrály (červená značka) zo Štrbského Plesa po Jamské pleso v dĺžke 11 km je prerezaný a priechodný. Na neho nadväzujúci modro značený chodník z Jamského plesa je tiež priechodný a bez problémov sa dá vystúpiť na Kriváň.

Rovnako zeleno značkovaný chodník z Troch studničiek cez Grúnik, Vyšnú priehybu po Rázcestie v krivánskom žľabe je už tiež voľný. Úsek tohto zeleno značkovaného chodníka od bývalej chaty Kpt. Rašu po Štrbské Pleso je ešte stále zavalený. Rovnako i úsek magistrály z Troch studničiek po Jamské pleso a z Troch studničiek na Podbanské zostáva zatiaľ nepriechodný. Žlto značený chodník z Nižných Hágov po Vyšné Hágy do ukončenia prác s vyvážaním drevnej hmoty zostáva pre turistov zatvorený. Zato jeho horná časť od železničnej stanice vo Vyšných Hágoch po Batizovské pleso je prerezaný, vyčistený a preznačený.

Úsek magistrály zo Sliezskeho domu po Hrebienok bol znovu prerezaný a bol z neho odstránený nebezpečný vývrat s veľkými kameňmi v koreňovom systéme ohrozujúci turistov. Taktiež bol uvoľnený aj zavalený úsek zeleno značkovaného chodníka vedúceho z Bieleho plesa do Tatranskej Kotliny cez chatu Plesnivec,“ hovorí Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb ŠL TANAPu. Zákaz vstupu na turistické chodníky je v teréne riadne vyznačený. Pritom výnimky a obchádzky nie sú povolené!

Pretože následky vetrovej kalamity sa neustále spracovávajú, žiadame o zvýšenú pozornosť turistov aj na ostatných, dnes už sprístupnených a od 15. júna otvorených turistických chodníkoch. Niektoré z nich sú totiž súčasne aj lesnými cestami pre kolesové mechanizmy vstupujúce a vychádzajúce z lesa. O zmenách budeme verejnosť informovať cez médiá, ako aj na stránke: www.lesytanap.sk

Tieto sú stále uzatvorené:

P.č. TZCH č. Farba značky Úsek Dĺžka v km:
1. 0930 červená Podbanské – Jamské pleso 11
2. 2902 modrá Tri Studničky - rázcestie pod Grúnikom 2
3. 2903 modrá Biely Váh – Jamské pleso 2
4. 2905 modrá Tatranské Zruby – rázcestie na T. Zrubmi 2
5. 2911 modrá Tatranské Matliare – rázc. Nad T. Matliarmi 3
6. 5803 zelená Štrbské Pleso – Tri Studničky 10
7. 5806 zelená Nižné Hágy – Nová Polianka 4
8. 8855 žltá Nižné Hágy – Zbelovo 3
9. 8858 žltá Starý Smokovec – Velická Poľana (Sl. dom) 5
10. 8863 žltá T. Lomnica (H. Grand) – T. Matliare 2