Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vodné toky v národnom parku sú vyčistené

24.03.2006 06:28

Prívalom vôd z topiaceho sa snehu na končiaroch Vysokých Tatier nič nestojí v ceste - Do dnešného dňa vyčistili Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) od sústredenej kalamity vyše 140 km korýt drobných vodných tokov nachádzajúcich sa na území národného parku. Kmene padnutých stromov odstránili z koryta Studeného potoka, Velického potoka, Popradu a Skalnatého potoka ešte v minulom roku. Nevyčistené zostali vodné toky v oblasti Tichej a Kôprovej doliny v celkovej dĺžke približne 14 km.

V najkritickejších úsekoch vodných tokov dosahujúcich takmer 1 650 m vybudovali ŠL TANAPu nové a zrekonštruovali pôvodné protipovodňové zariadenia. Celkové náklady na úpravu vodných tokov predovšetkým v kalamitnom území presiahli v minulom roku 9,5 milióna korún.

Územím TANAPu pretekajú drobné vodné toky v dĺžke vyše 1002 km. ŠL TANAPu majú v správe 893 km a ďalších vyše 100 km vodných tokov v Zamagurí. Okrem toho spravujú viac ako 110 plies vo vysokotatranskom prostredí. „Naša správa viacerých drobných tokoch je podmienená paragrafmi zákona č. 364/2004 Z.z. o vodách. To znamená, že okrem zabezpečovania protipovodňovej ochrany sa staráme najmä o čistenie tých vodných tokov od prekážok, na brehoch ktorých sa nachádzajú pozemky v našom užívaní a v našej správe. Ďalej sú to práce spojené so starostlivosťou o brehové porasty, práce na realizácii a údržbe drobných stavieb slúžiacich na stabilizáciu korýt vodných tokov, ale aj na ochranu pozemkov nachádzajúcich sa na ich brehoch,“ hovorí Ing. Peter Spitzkopf st., námestník riaditeľa ŠL TANAPu.

Najzložitejším problémom je čistenie vysokohorských plies od odpadkov, ktoré po sebe nechávajú návštevníci národného parku. „Každoročne spod hladín len štyroch vysokohorských plies – Štrbského plesa, Nového Štrbského plesa, Velického plesa a Popradského plesa – vyzbierajú potápači vyše 200 kg odpadkov,“ hovorí Pavol Kráľ, ekológ Ochranného obvodu Štrbské Pleso ŠL TANAPu. Aj to je dôvod, prečo chcú ŠL TANAPu zabezpečiť už v tomto roku ich čistenie v rámci akcie Čisté vody nie jednorázovo, ale počas celého letného obdobia.

ŠL TANAPu v zmysle platného zákona o rybárstve spravujú na území TANAPu a Pieninského národného parku vo vlastnej správe alebo užívaní všetky vodné toky aj z pohľadu rybárskeho práva. „Pri zarybňovaní zverených vodných tokov využívame zarybňovací materiál z vlastného odchovu v Stredisku genofondu rýb vo Východnej. Ročne púšťame do vodných tokov na území TANAPu 30 až 40 tisíc jednoročných pstruhov potočných. Vlaňajšie náklady na prevádzku rybného hospodárstva a na prikrmovanie rýb dosiahli takmer 700-tisíc korún,“ dodáva P. Spitzkopf st..