Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Pri požiari zhoreli len kopy haluziny

06.09.2006 14:23

Pri šiestom tohtoročnom požiari na území národného parku v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) zhorelo na ploche 0,5 hektára niekoľko kôp haluziny. „Včera podvečer spozorovala hliadka SBS pri svojej pravidelnej pochôdzke v blízkosti Medvedej lúky oheň. Situáciu v tom čase aj vzhľadom na silný vietor zhodnotili ako vlastnými silami nezvládnuteľnú.

A to aj napriek tomu, že jednu z kôp uhasili ručným hasiacim prístrojom. Privolaným hasičomktorí boli na mieste o 15 minút, sa podarilo oheň do 19.30 hodiny lokalizovať a uhasiť. Pracovníci Štátnych lesov TANAPu ohňom poškodenú plochu kontrolovali počas celej noci. Dnes ráno bola na obhliadke lokality aj hliadka SBS, ktorá bude miesto včerajšieho požiaru kontrolovať počas celého dňa,“ hovorí Ing. Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov TANAPu. Nepodcenenie možného rizika rozšírenia lesného požiaru dokazovala prítomnosť riaditeľa HaZZ v Poprade Ing. Ondreja Šprocha a jeho zástupcu Ing. Adriana Takáča pri zásahu. Keďže v čase, keď bol požiar spozorovaný, horeli súčasne štyri kopy haluziny asi 150 metrov od chodníka, je predpoklad, že haluzina bola zapálená úmyselne. Len vďaka včasnému spozorovaniu požiaru pracovníkmi SBS a účinnému zásahu štyroch hasičských cisterien HaZZ z Popradu a zo Svitu sa zabránilo veľkým škodám. Priama škoda na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAPu nevznikla. „Na základe rozhodnutia Krajského úradu životného prostredia v Prešove boli Štátne lesy TANAPu povinné po spracovaní vetrovej kalamity ponechať v poškodenom území od 10 do 50 percent biomasy. Tá je dnes, prevažne v podobe nakopenej haluziny, presušená. Opätovne sa preto obraciame k návštevníkom národného parku, aby rešpektovali piktogramy zakazujúce pohyb mimo turistických chodníkov a zakladanie ohňa mimo vyznačených miest,“ dodal M. Šturcel.

V roku 2005 vzniklo na území národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu 13 požiarov. Ich najčastejšou príčinou bolo zakladanie ohňa v prírode, hra detí s ohňom a manipulácia s otvoreným ohňom. V dvoch prípadoch boli drevené stavby zapálené úmyselne. Priama škoda na štátnom majetku bola vyčíslená na takmer 18 miliónov korún. Uchránené hodnoty presiahli 114 miliónov korún, environmentálne hodnoty neboli vyčíslené.