Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Na veľtrhu cestovného ruchu aj Tatry bez bariér

16.01.2008 15:10

Celoročnú starostlivosť o značkované turistické chodníky a kompletnú informačnú turistickú sieť na území Tatranského národného parku a Pieninského národného parku prezentujú Štátne lesy TANAPu na tohtoročnom medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu Slovakiatour 2008 Bratislava už po piaty raz. Od štvrtku 17. januára do nedele 20. januára t.r. predstavia návštevníkom veľtrhu novinku v podobe vizualizácie turistických chodníkov sprístupnených na území národného parku pre telesne postihnutých občanov pohybujúcich sa na invalidných vozíkoch. Od leta minulého roku sú totiž známym symbolom telesne postihnutých označené štyri turistické trasy vo Vysokých Tatrách – tri na území Tatranského národného parku a jedna na území Pieninského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu. Prvá trasa vedie zo Starého Smokovca cez Hrebienok na Rainerovu chatu, druhá trasa z Tatranskej Javoriny na Podmuráň, tretia trasa z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny a štvrtá trasa z Červeného Kláštora do Lesnice. V tomto roku k nim pribudnú ďalšie tri, ktoré povedú dolinami Západných Tatier.

Bezbariérové turistické trasy, vhodné pre vstup ľudí na vozíčku, sú v TANAPe vyznačované po prvýkrát v histórii. Vedú po existujúcich značkovaných turistických chodníkoch, ktoré sú pre invalidné vozíčky prispôsobené vhodnou úpravou ich povrchu. „Vysoké Tatry sú tak prístupné naozaj pre všetkých. Teraz oficiálne aj pre telesne postihnutých ľudí. Vlani sme označili 4 trasy, ktorých celková dĺžka je takmer 17 km. V tomto roku otvoríme ďalšie tri trasy vhodné pre ľudí s telesným postihnutím na území, ktoré patrí do správy Štátnych lesov TANAPu. Veríme, že pri tom nájdeme pochopenie aj u iných organizácií a inštitúcií, ktoré budú náš krok nasledovať,“ povedal Ing. Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAPu. „Sme radi, že spoločnosť Hartmann-Rico sa Tatier nezľakla a práve tu začala hľadať možnosť ako pomôcť tým, ktorí sa kvôli zdravotným problémom nemôžu všade dostať,“ dodal. Súčasne s otvorením označených trás je k dispozícii aj informačná brožúra „TATRY BEZ BARIÉR,“ kde sú základné informácie už o existujúcich turistických trasách s ich popisom na území TANAPu, ktoré sú označené špeciálnou značkou. Návštevníkom prináša aj informácie o ďalších zariadeniach a miestach, ktoré majú bezbariérový prístup.

Štátne lesy TANAPu zabezpečujú v rámci verejnoprospešných činností údržbu a preznačovanie 675,2 kilometra turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách, Spišskej Magure-Západ a v Pieninskom národnom parku. O ich schodnosť a priechodnosť sa starajú pracovníci Strediska terénnych služieb a dvanástich ochranných obvodov Štátnych lesov TANAPu. Formou pútačov, smerovníkov a informačných tabúľ vytvárajú a udržiavajú na území Tatranského národného parku a Pieninského národného parku informačnú turistickú sieť.