Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vietor v národnom parku lámal stromy a ničil strechy

28.01.2008 14:41

Počas uplynulého víkendu silný vietor v Tatranskom národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAPu roztrúsene poškodil a vyvrátil viac ako 9 000 stromov, čo predstavuje približne 6 770 m3 dreva. Najhoršia situácia bola v ochrannom obvode Štrbské Pleso, kde vietor zničil 1 600 m3 stromov.

V ochranných obvodoch Podbanské, Dolný Smokovec, Tatranská Lomnica a Kežmarské Žľaby vietor poškodil po 1 000 m3 stromov, približne 750 m3 stromov zostalo po nápore vetra ležať v ochrannom obvode Zverovka, 320 m3 v ochrannom obvode Červený Kláštor a 200 m3 v ochrannom obvode Vyšné Hágy. „Vietor zasiahol prevažne to územie národného parku, ktoré v novembri 2004 poškodila bóra,“ poznamenal na margo spôsobených škôd Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Tentoraz zaznamenali Štátne lesy TANAPu aj škody na majetku, ktoré odhadujú na takmer 300 000 korún. „Na Štrbskom Plese zničil vietor krmelec, na Kežmarských Žľaboch vyvrátil pútač. Na dopravnom stredisku v Tatranskej Lomnici strhlo strechu na budove skladu a porozbíjalo sklá na oknách. Škodu po strhnutí plechu zo strechy budovy ochranného obvodu Tatranská Lomnica odhadujeme až na 150 000 korún,“ vyratúva škody víkendovej víchrice Pavol Fabian.

Poškodené kmene stromov z miest prístupných verejnosti sa postupne odstraňujú. A to vrátane značkovaných turistických chodníkov vedúcich pásmom lesa, ktoré v čase zimnej uzávery nie sú pre verejnosť uzatvorené.