Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Lesníci opätovne dokázali, že sú zdatnými lyžiarmi

19.03.2008 15:12

Beh na lyžiach (autor: Eva Kuchárová) Aj tohtoročný už 44. ročník Venerovkého memoriálu má svojho víťaza. Dvojkombináciu – beh na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a veľký slalom – v ženskej kategórii najrýchlejšie zvládla a Majsterkou lesníčkou Slovenska sa tak stala Andrea Machyniaková reprezentujúca Lesy SR, š.p. Banská Bystrica. Prvenstvo v mužskej kategórii a Majstrom lesníkom Slovenska sa stal Peter Diča, reprezentujúci Štátne lesy TANAPu Tatranská Lomnica.

Na štart Majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní sa postavilo 92 pretekárov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Najpočetnejšie zastúpenie spomedzi zahraničných účastníkov mala Česká republika. Štyria pretekári reprezentovali Krkonošský národný park a traja štátny podnik Lesy Českej republiky. Šesť pretekárov reprezentovalo poľský Tatranský národný park (TPN). Medzi tohtoročnými hosťami nechýbali ani Užhorodskí lesníci z Ukrajiny.

Usporiadateľmi Medzinárodných majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní boli Štátne lesy TANAPu a Združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou ministerky pôdohospodárstva SR, predsedu Odborového zväzu pracovníkov drevárskeho, nábytkárskeho a papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva a starostu obce Štrba.

Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese nevyhnutne musia zvládať aj pohyb na lyžiach.