Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Kvôli zeleným aktivistom o chyteného medveďa nikto nestojí

18.06.2008 13:23

Chytený medvedík (autor: Peter Lapšanský) Po takmer dvoch mesiacoch sa pracovníkom Štátnych lesov TANAPu podarilo odchytiť jedného zo štvorčlennej problémovej medvedej rodiny pohybujúcej sa na území Tatranského národného parku v okolí Zamkovského chaty a Hrebienka. V uplynulú noc uviazol v odchytávacom zariadení na odlákavacom mieste 2,5 ročný medveď. Po uspaní a označkovaní bol premiestnený v rámci daného okresu v území TANAPu v pôsobnosti Štátnych lesov TANAPu.

Dôvodom pre toto náhradné riešenie bola skutočnosť, že Lesy Jasov s.r.o. zrušili predchádzajúcu dohodu a medveďa na svojom majetku odmietli umiestniť. Ich rozhodnutie bolo ovplyvnené odporúčaním Robina Rigga z mimovládnej organizácie Slovak Wildlife Society (SWS).

Na základe tejto skutočnosti a vzhľadom na kriminalizáciu činností Štátnych lesov TANAPu pri výkone opatrení na zaistenie bezpečnosti pohybu turistov v Tatranskom národnom parku, v budúcnosti už Štátne lesy TANAPu nebudú žiadateľmi o odchyt alebo ochranný odlov problémových jedincov medveďa. Urobia tak iba v prípade požiadania o riešenie vzniknutej situácie zo strany štátnej správy životného prostredia s jednoznačne určenými podmienkami ďalšieho nakladania s odchytenými jedincami medveďa.