Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Náučný chodník Zadné Meďodoly ponúka popri túre i poučenie

19.06.2008 14:13

tiesňava Bránka (autor: Táňa Hoholíková) Modro značkovaný turistický chodník tiahnuci sa z Tatranskej Javoriny do Kopského sedla má od dnes svojich desať zastavení. Štátne lesy TANAPu tak prostredníctvom informačných tabúľ náučného chodníka Zadné Meďodoly ponúkajú turistom informácie nielen o tunajšej faune a bohatej kvetene Belianskych Tatier, ale aj neopomenuteľnej histórii doliny.

Odpoveďou na otázku Čo trápi les, sú fotografie zachytávajúce lykožrútovú kalamitu, ktorá sa nevyhla ani tunajším smrekovým monokultúram. Podrobnosti o zrode a premenách Tatier turistom ponúka Náučná geologická plocha Podmuráň. Z ďalších zastavení sa turisti dozvedia, že les dokáže vodu pohltiť a potom ju postupne uvolňovať, že tiesňava Bránky tu nebola od nepamäti a že ju vytvoril práve Meďodolský potok, že medveď je skutočným vládcom lesa, že v pastierskych vojnách pastieri i umierali a že sa v Predných i Zadných Meďodoloch v minulosti medená ruda skutočne dolovala.

Približne štyri kilometre dlhý náučný chodník začínajúci v Tatranskej Javorine a končiaci v Kopskom sedle sa dá pokojnou chôdzou prejsť za tri hodiny. „Povrch turistického chodníka je v dolnej časti vhodne upravený aj pre detské kočíky,“ hovorí Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu a dodáva: „Prvé necelé dva kilometre z Tatranskej Javoriny k horárni Podmuráň a k náučnej geologickej ploche je chodník prístupný aj pre invalidné vozíky. Chodník nie je ani cyklistickou trasou. A tak veríme, že bude pre krásne prostredie, ktoré ho obklopuje vyhľadávaný najmä rodinami s deťmi.“

Náučný chodník Zadné Meďodoly je tak po Lesnom náučnom chodníku na Zverovke, náučnom chodníku Juráňová dolina, náučnom chodníku Roháčske plesá, náučnom chodníku Zo Štrbského Plesa na Popradské pleso, náučnom chodníku Skalnaté pleso, náučnej lokalite Partizánska nemocnica na Zverovke a náučnej geologickej ploche Podmuráň už 8 náučným chodníkom, ktorý Štátne lesy TANAPu v spravovanom území Tatranského národného parku turistickej verejnosti ponúkajú.