Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

V múzeum TANAPu pribudnú nové exponáty

21.11.2008 08:56

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici (autor: Lenka Burdová) Od pondelka 24. novembra t.r. bude Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici zatvorené. Dôvodom je každoročná údržba jeho exponátov. Pracovníkov Výskumnej stanice a múzea Štátnych lesov TANAPu tak čaká náročný týždeň. Čistiť sa budú nielen priestory, ale aj vystavené zbierkové predmety. Opätovne po roku bude vymenených približne 300 exemplárov rastlín a kvetov. K pôvodným vystaveným zbierkovým predmetom pribudne v tomto roku aj niekoľko nových preparátov zvierat žijúcich v Tatranskom národnom parku.

Prečo je tomu tak, vysvetľuje Barbara Chovancová z Výskumnej stanice a múzea Štátnych lesov TANAPu: „Aby tí návštevníci, ktorí počas roka navštívia múzeum viackrát, vždy videli niečo nové. Tento rok doplníme do stálej expozície niekoľko exemplárov zvierat z vysokohorského prostredia, medzi ktorými nebude chýbať ani mláďa kamzíka či svišť. Ale priestor dostanú aj lesné druhy zvierat jastrab a zajac. Pritom dôležité je z preparovaných rastlín, kvetov, vetví a skál vytvoriť čo najvernejšiu podobu biotopu, v ktorom tieto živočíchy v skutočnosti žijú. Snažíme sa tak návštevníkovi múzea priblížiť prírodné prostredie národného parku.“

Múzeum TANAPu je špecifické tým, že sú v ňom ako exponáty vystavované len pôvodné tatranské druhy živočíchov a rastlín. Preto medzi jeho exponátmi nenájdete žiadne exotické či invázne druhy. V prvých deviatich mesiacoch tohto roku navštívilo Múzeum TANAPu viac ako 33 000 návštevníkov. V porovnaní s minulým rokom si expozíciu múzea prezrelo takmer o 1 100 návštevníkov viac.

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici bude verejnosti vo zvyčajných otváracích hodinách (viď. www.lesytanap.sk)opätovne prístupné od pondelka 1. decembra tohto roku.