Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Pamiatka na kráľovnú pripevnená na skale

05.06.2009 13:04

Odhalenie pamätnej tabuľky na Hrebienku (autor: Táňa Hoholíková) Bezbariérový turistický chodník vedúci z Hrebienka k Rainerovej chate má oddnes opäť pamätnú tabuľku. Návštevu Jej veličenstva kráľovny Alžbety II. bude do kovu vyrytým nápisom „Na pamiatku oficiálnej návštevy Jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách 24. októbra 2008“ pripomínať nová tabuľka upevnená tentoraz na skale. Dnes ju spoločne s Petrom Líškom, riaditeľom Štátnych lesov TANAPu a Jánom Mokošom, primátorom mesta Vysoké Tatry, odhalil britský veľvyslanec na Slovensku Michael Roberts.

„Stretávame sa pri zvláštnej príležitosti a to pri opätovnom odhalení pamätnej tabuľky pri vstupe na bezbariérový chodník,“ povedal pri tejto príležitosti Peter Líška a dodal: „Sme radi, že si pán Roberts aj so svojimi spolupracovníkmi našli čas nielen pre tento akt, ale že vo svojom voľnom čase pomohli aj pri budovaní náučného chodníka Pramenište pri Tatranskej Lomnici.“

Zástupcovia britského veľvyslanectva na Slovensku sa prácou pri budovaní nového náučného chodníka v Tatranskom národnom parku chceli odvďačiť Štátnym lesom TANAPu za pomoc pri príprave návštevy Jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. v októbri minulého roku. „Som hrdý na to, že sme spoločne s kolegami pomohli pri budovaní asi sto metrov náučného chodníka, ktorý budú môcť po jeho dokončení vidieť aj turisti prichádzajúci z Anglicka. A som veľmi rád, že sme mohli byť pri znovu odhalení pamätnej tabuľky pri bezbariérovom chodníku, pri ktorom stálo Jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II. Je dôležité, aby sme tieto nádherné hory sprístupnili skutočne všetkým ľuďom,“ povedal Michael Roberts.

Páchateľa, ktorý tabuľku ukradol z dreveného podstavca v marci tohto roku, sa doteraz nepodarilo vypátrať. Hodnota pôvodnej pamätnej tabuľky bola približne 100 Euro. Štátne lesy TANAPu dali vyrobiť jej presnú kópiu v približne rovnakej hodnote. Morálna hodnota ukradnutej tabuľky je nevyčísliteľná.