Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Zmizli ďalšie tabuľky. Tentoraz z náučného chodníka

13.08.2009 14:28

Ukradnuté tabule (autor: Ján Slivinský) Rýchlejšie ako odpadky končia v ruksakoch niektorých návštevníkov Tatranského národného parku informačné a orientačné tabule a turistické značky. Posledným ukradnutým „exponátom“ sú tri tabuľky z náučného chodníka Zadné Meďodoly v Tatranskej Javorine. Pripevnené na kovovom kríži pod Kopským sedlom informovali o pastierskych vojnách, ktoré v tejto lokalite neboli v minulosti zriedkavé.

„Text na tabuľkách v slovenčine, angličtine a latinčine pútavou formou rozprával o stredovekých súbojoch o tunajšie pasienky medzi Spišskou Belou a Nedeckým panstvom. Mnohé z týchto bojov, ktoré trvali od roku 1559 až do roku 1603, sa končili tragicky,“ rozpráva Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAPu.

Ani kovové nity neodradili „zberateľa“ od úmyslu prisvojiť si to, čo malo slúžiť všetkým. Štátnym lesom TANAPu tak vznikla materiálna škoda vo výške približne 342 Euro. Morálna hodnota je však nevyčísliteľná. Aj za túto krádež, podobne ako za krádež pamätnej tabuľky na návštevu Jej veličenstva kráľovny Alžbety II. na Hrebienku, podali Štátne lesy TANAPu trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Štátne lesy TANAPu ročne nahradia v území Tatranského národného parku približne dve desiatky ukradnutých informačných a orientačných tabúľ a turistických značiek v celkovej hodnote presahujúcej 330 Euro.