Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatranský národný park budú čistiť od odpadkov

17.09.2009 10:18

Tatranská Lomnica (16. septembra 2009) – Letná turistická sezóna v Tatranskom národnom parku skončí aj tento rok zberom odpadkov z turistických chodníkov. Na sobotu 26. septembra t.r. pripravili Štátne lesy TANAPu akciu Čisté hory už po tridsiaty prvý raz. Dobrovolní zberači odpadkov si tak môžu už o ôsmej hodine ráno vyzdvihnúť igelitové vrecia na ktoromkoľvek spomedzi dvanástich nástupných miest.

V Červenom Kláštore budú čistiť turistické chodníky od odpadkov o týždeň neskôr, v sobotu 3. októbra t.r.. Akciu Čisté hory a potoky tu organizujú Štátne lesy TANAPu v spolupráci so Správou PIENAPu. Nástupným miestom je autokemping Červený Kláštor.

Vlani viac ako 1 300 účastníkov akcie Čisté hory, náhodní turisti a žiaci základných škôl , vyzbierali takmer 600 kg smetí v podobe plastových fliaš a obalov od potravín. Najznečistenejším bolo okolie Hrebienka, kde tri stovky dobrovoľníkov naplnilo šestnásť 50 litrových plastových vriec. Počas tridsiatich rokov odbremenilo viac ako 33 000 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia územie Tatranského národného parku o približne 51 000 kg rôzneho komunálneho a stavebného odpadu.