Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vietor a sneh poškodili tisícky stromov

19.10.2009 12:58

Snehová kalamita na Oraviciach (autor: Radoslav Michalec) Počas dvoch dní minulého týždňa zničil vietor a sneh v Tatranskom národnom parku v správe Štátnych lesov TANAPu takmer 10 000 stromov. Pritom najväčšiu spúšť zanechal po sebe vietor v centrálnej časti národného parku v ochrannom obvode Vyšné Hágy a v Západných Tatrách v Oraviciach. Nezamrznutá pôda a lístie na stromoch bola príčinou, prečo sneh lámal a vietor vyvracal listnaté stromy. Najväčšie škody spôsobené snehom zaznamenali Štátne lesy TANAPu v lesných porastoch okolo Podspádov a Tatranskej Javoriny.

„Išlo zväčša o rozptýlenú kalamitu, teda ojedinele vyvrátené či zlomené stromy. Tie z nich, ku ktorým je prístup a nachádzajú sa v nižších stupňoch ochrany prírody, budú asanované. Väčšina vyvrátených a polámaných smrekov bude na jar budúceho roku použitá ako lapáky na odchyt podkôrneho hmyzu. Neskôr budú včas odkôrnené a drevo ponechané na mieste,“ hovorí Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

V minulom roku vietor a sneh poškodili v lesných porastoch Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu viac ako 72 000 a v prvom polroku tohto roku takmer 22 000 stromov.