Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Do Štrbského plesa sa ponoria zberači odpadkov

22.10.2009 10:10

Potápač v plese (autor: Lenka Burdová) Približne štyri desiatky potápačov zo Slovenska, Čiech a možno aj Poľska sa tento piatok ponorí pod hladinu jedného z tatranských plies, aby z neho vyzbierali odpadky po turistickej sezóne. Aj 16. ročník akcie Čisté vody pripravili Štátne lesy TANAPu. Avšak na rozdiel od minulých rokov, tentoraz sa kvôli poveternostným podmienkam bude čistiť iba Štrbské pleso. Zvyšné tri - Nové Štrbské pleso, Velické pleso a Popradské pleso - tradične čistené plesá počas Medzinárodného festivalu potápačských filmov, sú totiž už pod tenkou vrstvou ľadu. V poradí už 24. ročník festivalu sa koná od piatku 23. októbra do nedele 25. októbra v Pribyline. Počas slávnostného vyhlasovania festivalových výsledkov bude zverejnené aj meno najusilovnejšieho potápača.

V priebehu tohto roka vyčistilo 23 potápačov pod dohľadom pracovníkov Štátnych lesov TANAPu sedem tatranských plies. Vytiahli z nich 28 kilogramov odpadkov. „Konečne môžeme s čistým svedomím povedať, že odpadu v plesách ubúda,“ konštatoval Pavol Kráľ, potápač a koordinátor akcie Čisté vody. Prívlastok najznečistenejšie v tomto roku dostalo Veľké Hincovo pleso. A to aj napriek tomu, že sa ako jediné v Tatrách čistí zatiaľ každý rok. Je to dané zrejme tým, že je najväčšie a zároveň najnavštevovanejšie pleso v Tatranskom národnom parku. „Prekvapením pre nás bolo 6 kilogramov odpadkov v Ľadovom plese v Zlomiskovej doline. Okolo neho totiž nevedie značkovaný turistický chodník. Do jeho blízkosti sa dostanú len horolezci, vysokohorskí vodcovia so svojimi klientmi a turisti nedbajúci na zákaz pohybu mimo turistického chodníka,“ hovorí Pavol Kráľ. Znečistenie práve tohto plesa je o to smutnejšie, že ho dobrovoľníci čistili už druhý rok po sebe a že v ňom našli zväčša odpadky, ktoré si turisti nosia v ruksakoch.

Akcia Čisté vody je od svojho vzniku v roku 1994 súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Od roku 2004 sú organizátorom akcie Štátne lesy TANAPu. Pred piatimi rokmi, teda v roku 2005, bola akcia Čisté vody rozšírená o čistenie aj ďalších, vyššie položených, tatranských plies. Každoročne je tak podľa harmonogramu zaradených do čistenia približne deväť plies. Do dnešného dňa bolo v rámci akcie Čisté vody z plies v TANAPe vynesených 3 993,5 kilogramov odpadkov.