Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Trojmesačné medvieďa svoj život už dožilo

30.04.2010 13:08

Medvieďa zo Zadných Meďodolov (autor: Milan Kornajčík) V Širokom úplaze v Belianskych Tatrách našli mŕtveho medvedíka. Tohtoročné trojmesačné mláďa sa s najväčšou pravdepodobnosťou pokúsil ukoristiť orol skalný. „Na drobnom telíčku neboli žiadne podliatiny. Len v oblasti lopatiek sme na koži našli tri tržné rany. Smrť spôsobilo pravdepodobne bodnutie spodným pazúrom, ktoré preniklo až do pľúc. To bolo príčinou vnútorného krvácania, ktorému medvieďa podľahlo,“ hovorí Barbara Chovancová, zoologička Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu.

Útok orla na medvedie mláďa je podľa štatistických záznamov skôr výnimočná. Napriek tomu podľa tvrdenia Filipa Ziebu z poľského Tatranského národného parku (TPN) našli poľskí kolegovia pod hniezdom orla skalného lebku tohtoročného medvedieho mláďaťa. Najčastejšie však zabíja medveď, ktorý sa chce páriť s medvedicou. „Približne jedna tretina medveďov do jedného roka zahynie. Príčinou sú rôzne choroby, predátori, pády, ale i nedostatok potravy,“ vyratúva Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Medvedík, ktorého našla strážkyňa Správy TANAPu, mal tri mesiace, vážil tri kilogramy a meral 57 centimetrov. Po odobratí vzoriek na výskumné účely bude medvieďa preparované a vystavené v Múzeu TANAPu Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici.