Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Botanická záhrada vystavuje na obdiv tatranskú kvetenu

03.05.2010 13:57

Prvosienka holá (autor: Zuzana Kyselová) Tatranskú kvetenu budú môcť návštevníci Tatranského národného parku obdivovať bez toho, aby museli stúpať do vyšších nadmorských výšok. Od druhej májovej soboty bude totiž po zimnej prestávke opätovne otvorená Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Tak ako každoročne, aj tento rok v nej návštevníci budú môcť vidieť krásu kvitnúcich vysokohorských rastlín. Medzi nimi i niekoľko vzácnych, ohrozených druhov tatranskej flóry. „Patrí medzi ne napríklad skalokráska pyrenejská, trávnička alpínska či iskerník zakoreňujúci, vzácny druh z doby ľadovej,“ vymenúva Zuzana Kyselová, botanička Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu.

Mnohé z kvietkov pestovaných v botanickej záhrade odkvitajú vo vysokohorskom prostredí skôr, ako ich stihnú turisti vidieť. „Odkvitnutý bude lomikameň protistojnolistý, chudôbka vždyzelená i poniklec slovenský. Tie v tomto prostredí odkvitajú skôr, ako sú otvorené turistické chodníky. Napríklad lomikameň rastie na skalných rebrách, kde sa sneh roztopí veľmi zavčasu. Je to hlavne kvôli krátkemu vegetačnému obdobiu, ktoré v týchto nadmorských výškach panuje,“ vysvetľuje Zuzana Kyselová. Obdivovatelia farebnej krásy kvetov napriek tomu majú možnosť vidieť ich rozkvitnuté hlávky. „Približne 71 druhov tatranských rastlín si môžu návštevníci botanickej záhrady kúpiť v podobe sadeníc.“

Novinkou botanickej záhrady je v tomto roku okrem nového palisádového chodníka cez rašelinisko aj prístupový chodník k poslednému z nových pliesok, Zelenému pliesku nachádzajúcemu sa v zadnej časti záhrady. Zrekonštruovaná je aj časť vstupného alpínia, ktoré bolo podľa slov Zuzany Kyselovej vysadené pred dvadsiatimi rokmi.

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici bude otvorená 132 dní, do 16. septembra t.r.. A to denne od 9.00 do 15.00 alebo 17.00 h v letnej sezóne. Viac na www.lesytanap.sk/služby/botanickazahrada. Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici navštívi ročne približne 8000 návštevníkov zo Slovenska i zahraničia.