Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Problémový medveď bol ulovený

06.05.2010 13:27

Medveď ulovený v Tatranskej Javorine 5.5.2010 (autor: archív ŠL TANAPu) Medveďa, ktorý v Tatranskej Javorine napadol lesného robotníka, zastrelili. Stalo sa tak včera (5.5.2010) podvečer v zastavanom území obce Tatranská Javorina. „Medvedí samec vážil 159 kilogramov, jeho zadná stopa merala 24 centimetrov, vek odhadujeme na približne šesť rokov,“ hovorí Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Telo medveďa bude predmetom komplexného výskumu. Po morfometrickom spracovaní na Výskumnej stanici Štátnych lesov TANAPu budú vzorky svaloviny, srsti a vnútorných orgánov poskytnuté na výskum genetiky, parazitárne, epidemiologické a iné vyšetrenia. Lebka medveďa sa stane súčasťou depozitárnych zbierok a bude slúžiť na dokumentačné účely. Vďaka nemalej snahe Milana Kornajčíka, preparátora Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov TANAPu, si budú môcť návštevníci Tatier pozrieť medveďa v expozícii múzea v Tatranskej Lomnici.

Rozhodnutie o udelení výnimky vydalo Ministerstvo životného prostredia 28.04.2010, ktorým povolilo odstrel jedného jedinca medveďa hnedého v poľovnom revíri TANAPu. Odstrel medveďa realizovali pracovníci Štátnych lesov TANAPu a to podľa podmienok predmetného rozhodnutia a v zmysle ustanovení poľovného zákona.