Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Po turistických chodníkoch tečie voda

14.05.2010 20:27

Ilustračné foto (autor: Dominik Michalík) V dôsledku intenzívnych zrážok, vysokých teplôt a topenia sa snehu tečie svahmi a stenami vo vysokohorskom prostredí veľa vody. Turisti by preto mali rátať s tým, že zo stien tatranských končiarov, najmä v dráhach žľabov, môžu padať kamene. Jednotlivo, alebo v skalných lavínach. Najohrozenejšie sú, tak ako po iné roky, najmä turistické chodníky vedúce cez Priečne sedlo, Bystrú lávku, Poľský hrebeň, Prielom, Sedielko, ale aj popod strmé úseky tatranských stien.

Menej nepríjemným dôsledkom vysokého stavu vody sú dočasne zaplavené úseky turistických chodníkov, ktoré sa tak v súčasnosti dočasne zmenili na potôčiky. Dôležitý je preto výber vhodnej turistickej obuvi spomedzi ktorej by turisti mali vynechať tenisky. Veľkú opatrnosť si vyžaduje aj pohyb v blízkosti brehov rozvodnených tokov horských bystrín.

Štátne lesy TANAPu vzhľadom na vzniknutú situáciu upozorňujú turistov, že až do 15. júna platí sezónny uzáver turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí a zároveň žiadajú, aby sezónny uzáver z dôvodu vlastnej bezpečnosti turisti dodržiavali.