Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Voda v TANAPe spôsobila desaťtisícové škody

20.05.2010 12:14

Zničené izbice na Kôprovskom potoku v Kôprovej doline (autor: Marián Jurík) Silný vietor a zvýšené hladiny vodných tokov v Tatranskom národnom parku doteraz spôsobili Štátnym lesom TANAPu škody presahujúce 50 000 Euro. Silnému vetru počas troch dní podľahlo približne 5 000 stromov. Najväčšie škody v lesných porastoch zaznamenali v okolí Vyšných Hágov, Kežmarských Žľabov a Tatranskej Lomnice. Na Orave v oblasti Zverovky zničil viac ako 400 stromov v týchto dňoch čerstvo napadnutý mokrý sneh.

Vysoké hladiny vodných tokov v správe Štátnych lesov TANAPu poškodili lesné cesty a turistické chodníky, oporné múry tzv. izbice, turistické pútače i budovy. Najväčšie škody voda za sebou nechala najmä v Červenom Kláštore, na Podspádoch a v oravskej časti TANAPu v ochrannom obvode Habovka.

Naposledy si prívalová voda v Tatranskom národnom parku a v Pieninskom národnom parku z územia v správe Štátnych lesov TANAPu odniesla viac ako 14 miliónov korún (467 000 Euro) v júli 2009. Poškodila alebo úplne zničila lesnú dopravnú sieť, viaceré úseky značkovaných turistických chodníkov, početné premostenia a niektoré budovy. Najviac postihnutými boli oblasti Ždiaru, Podspád, Tatranskej Javoriny, Habovky na Orave a Zamaguria.