Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

V Tatrách sa bude maľovať. Štyrmi farbami.

26.05.2010 14:23

Premaľovávanie turistických značiek v území TANAPu (autor: Dominik Michalík) Vzhľadom na rozširujúcu sa lykožrútovú kalamitu v Tatranskom národnom parku treba obnoviť farebné značenie na väčšine turistických chodníkov. A to nielen v území, kde bola lykožrútová kalamita spracovaná. Zo stromov zničených lykožrútom opadla kôra aj so značkami, preto bude potrebné obnoviť značenie aj na turistických chodníkoch v pásme lesa. To sa týka tak centrálnej časti Tatier v bezzásahovom území, ako aj viac ako osem desiatok kilometrov turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury.

Štátne lesy TANAPu spravujú v území Vysokých, Západných a Belianskych Tatier ako aj v priľahlej časti Spišskej Magury takmer 750 km turistických chodníkov. Jednotlivé farby – červenú, žltú, modrú a zelenú – obnovujú v pravidelných štvorročných intervaloch. V minulom roku obnovili žltú značku na viac ako 150 km turistických chodníkoch vedúcich národným parkom. V tomto roku sa mala novým náterom obnoviť červená značka. Lykožrútová kalamita v území Tatranského národného parku je však príčinou, že pracovníci Strediska terénnych služieb (STS) Štátnych lesov TANAPu budú v území TANAPu premaľovávať a dopĺňať značenie všetkých štyroch farieb.

Dva týždne pred otvorením turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí pracovníci STS zbierajú zimné tyčové značenie z úsekov bez snehu, kontrolujú stav a priebežne opravujú turistické chodníky poškodené v zime snehovými a na jar kamennými lavínami. Štátne lesy TANAPu aj z tohto dôvodu upozorňujú turistov, že až do 16. júna platí sezónna uzávera turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí a zároveň žiadajú, aby turisti sezónnu uzáveru pre zachovanie pokoja v biotopoch kamzíkov a svišťov a aj z dôvodu vlastnej bezpečnosti dodržiavali.