Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Ocenili sme najkrajšie medvedie príbehy

24.06.2010 14:40

Ocenení žiaci zo základnej školy v Hladovke (autor: Táňa Hoholíková) V literárnej súťaži o najkrajší príbeh o medveďovi bolo pre ich pútavosť a originalitu ocenených až devätnásť z celkového počtu 350 poviedok. Spomedzi mladších žiakov z ročníkov jedna až štyri si prvenstvo poviedkou Medveď a včely vypísala Magdalénka Hutlasová z tretieho ročníka základnej školy v Hladovke. V kategórii starších žiakov z ročníkov päť až deväť s príbehom Medveď zvíťazila ôsmačka Denisa Olivová zo Základnej školy Holíč z Holíča.

Téma medveď bola pre súťaž o najlepšiu poviedku zvolená zámerne. Priblíženie života najväčšej šelmy žijúcej v Tatranskom národnom parku bolo v uplynulom školskom roku súčasťou ekologickej výučby žiakov podtatranských základných škôl pod vedením lesných pedagógov Štátnych lesov TANAPu. Do literárnej súťaže s familiárnym názvom „Macko“ sa však mohli zapojiť žiaci základných škôl z celého Slovenska. Tí do súťaže už v priebehu niekoľkých týždňov po jej vyhlásení poslali 350 príbehov a básničiek o medveďovi. „Týmto počtom sme boli veľmi prekvapení. Rátali sme s tým, že príde len niekoľko desiatok poviedok,“ konštatoval Igor Stavný, organizátor literárnej súťaže zo Štátnych lesov TANAPu.

Po uzávierke prešli príbehy najskôr užším výberom trojčlennej odbornej poroty, o konečnom umiestnení rozhodoval jej predseda spisovateľ a básnik Pavol Hudák. „Som veľmi rád, že som si práce detí mohol prečítať. Oceňujem najmä to, ako dokázali svoje myšlienky prepísať do pútavých príbehov. Prostredníctvom nich mali možnosť zamyslieť sa nielen nad prírodou, ale aj nad vzťahom ľudí k nej. Súťaž im dala zároveň príležitosť naučiť sa vyjadrovať. Bolo veľmi ťažké vybrať spomedzi príbehov tie naj. Preto tým, ktorí neboli ocenení, odporúčam, aby písali ďalej. A súčasne, aby čítali. Bez čítania sa totiž ťažko píše,“ konštatuje a odporúča Pavol Hudák.

Až šesť ocenení po vyhodnotení literárnej súťaže o najlepšiu poviedku o medveďovi zostalo v Základnej škole v Hladovke. Okrem prvého miesta v kategórii mladších žiakov reprezentovanej Magdalénkou Hutlasovou, tu zostalo päť čestných uznaní. Získali ho Romanka Bušová za príbeh O múdrom medveďovi, Šimon Kubica za Básničku o medveďovi, Monika Jašová za príbeh Nemý medveď a Marcel Škrabek za príbeh Medvedie rande. Čestné uznanie v kategórii starších žiakov získal aj ôsmak Ľubomír Greštiak za príbeh Ja medveď.

Druhé miesto v kategórii mladších žiakov získala za príbeh Teddy tretiačka Janka Jakábová z II. základnej školy vo Vrbovom. Tretím bol štvrták Patrik Lörincz zo Základnej školy vo Vlčanoch, ktorý napísal príbeh Medveď na Marse. Piate čestné uznanie v tejto kategórii získal za príbeh Statočná medvedica tretiak Pavel Drozdík zo Základnej školy Zaježová.

Pútavých príbehov o medveďovi prišlo od starších žiakov z ročníkov päť až deväť o niečo viac. Na druhom mieste sa umiestnila s príbehom Problémy v lese Daniela Struková z druhého ročníka osemročného gymnázia D. Tatarku v Poprade. O tretie miesto sa podelila deviatačka Andrea Kaplanová zo Spojenej školy vo Svidníku s príbehom Medveď-samotár s Matúšom Okajčekom z Piaristického gymnázia F. Hanáka v Prievidzi, ktorého príbeh mal názov Medveď. Jedno zo šiestich čestných uznaní v tejto kategórii patrí Patrícii Al – Hadi z tercie Piaristického gymnázia F. Hanáka v Prievidzi za príbeh Niekedy, keď sa už zdá..., Anne Gašperovej z osemročného gymnázia D. Tatarku v Poprade za príbeh Medveď•, siedmačke Ivane Drobnej z II. Základnej školy vo Vrbovom za poviedku Príbeh medveďa, šiestačke Gabike Žembovej zo Základnej školy Za vodou zo Starej Ľubovne za poviedku Ako medvede cestovali, piatakovi Štefanovi Lazorčákovi zo Základnej školy Jarná v Poprade za príbeh O strašne smutnom medveďovi a žiakom 6. A triedy zo Základnej školy Za vodou zo Starej Ľubovne, ktorí napísali jedenásť poviedok a zviazali do ich zošita pod názvom V lese plnom medvedích rozprávok.

Všetky ocenené poviedky budú postupne uverejnené v časopise Tatry. Štátne lesy TANAPu, ako organizátor literárnej súťaže o najlepšiu poviedku o medveďovi, ďakujú všetkým detským autorom, ktorí svoj príbeh do Tatranskej Lomnice poslali. Zároveň veria, že sa zase do inej súťaže v inom čase žiaci slovenských základných škôl opäť radi zapoja. Všetkým spoločne želáme krásne letné prázdniny!