Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Symbolický cintorín sprístupnili pred sedemdesiatimi rokmi

09.08.2010 14:19

Spomienka na Symbolickom cintoríne (autor: Táňa Hoholíková) Sedem desiatok rokov uplynulo odvtedy, čo po prvý krát oficiálne otvorili Symbolický cintorín pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách. Reálnu podobu tak podľa slov Alojza Lutonského nadobudla myšlienka Otakara Štáfla „...sústrediť deprimujúco pôsobiace tabuľky umiestnené obetiam tatranských končiarov v rôznych častiach Tatier na jedno prístupné, dôstojné miesto.“ Po rokoch príprav sa mohol Symbolický cintorín považovať za dokonečný. „V nedeľu 11. augusta 1940 v rámci Tatranských slávností po slávnostných príhovoroch a vysvätení kaplnky prezidentom Slovenskej republiky za účasti spišského biskupa sa stal Symbolický cintorín oficiálne otvorený.“

V súčasnosti je na Symbolickom cintoríne inštalovaných 304 pamätných tabúľ so 440 menami z čoho je 39 žien. Najstaršou z nich je tabuľka z roku 1911 a je tichou spomienkou na Jenö Wachtera, ktorý zahynul v roku 1905 pri zlaňovaní zo Žabieho koňa. Bol jednou z prvých obetí Tatier z čias začiatkov športového horolezectva. Neoddeliteľnou súčasťou Symbolického cintorína sú kríže z Detvy. Je ich tu inštalovaných 77, z toho 47 pôvodných a 30 novších. Dva veľké kríže sú osadené na vstupoch na cintorín.

V týchto dňoch pribudla na Symbolickom cintoríne ďalšia pamätná tabuľka. Patrí poľskému horolezcovi Piotrovi Dawidowiczowi, ktorý zahynul v západnej stene Kościelca. Pripravuje sa aj oprava tabuľky, na ktorej chýbajú mená vojakov Červenej armády, ktorí zahynuli 9. októbra 1944 pri havárii lietadla Li-2 na Zadnom Gerlachu spoločne so šestnástimi členmi 2. čs.paradesantnej brigády. Doteraz na nej neboli mená veliteľa lietadla por. Sergeja Vasiljeviča Jegorova, druhého pilota ppor. Ivana Filipoviča Gladkija, navigátora por. Georgija Vasiľeviča Solodova, palubného mechanika por. Stepana Dmitrijeviča Borodynja, radistu – strelca serž. Viktora Trifimoviča Petrova a vzdušného streleca voj. Vladimíra Petroviča Gorlova. Ich identitu v ruských vojenských archívoch zistil amatérsky letecký historik Stanislav Bursa.

Kurátorom Symbolického cintorína v duchu zásad cintorínskeho poriadku sú Štátne lesy TANAPu. Prostredníctvom ochranného obvodu Štrbské pleso a Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu tu vykonávajú údržbu ciest, chodníkov, schodísk, zábradlí, oplotení, prístupových mostíkov, kaplnky, krížov, obnovu turistického značenia a orientácie, schvaľovanie i samotnú montáž nových a údržbu už inštalovaných pietnych tabuliek, ako aj neustále čistenie jeho priestoru po návštevníkoch.