Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Turistov v Tatranskom národnom parku bolo v tomto roku menej

13.08.2010 14:08

Turisti v Tatranskej Javorine (autor: Lenka Burdová) Napriek peknému počasiu bolo v Tatranskom národnom parku menej turistov ako vlani. Po turistických chodníkoch prešlo menej návštevníkov najmä z Poľska a Českej republiky. Potvrdilo to spočítanie turistov vo vysokohorskom prostredí, ktoré v stredu tohto týždňa zorganizovali Štátne lesy TANAPu v spolupráci so Správou TANAPu. „Z celkového počtu približne 17 000 turistov suverénne prevládali Slováci. Nezvyklo málo bolo Čechov. A kým v minulých rokoch Poliaci tvorili až 20 percent z celkovej návštevnosti, tento rok počtom sotva presiahli desaťpercentnú hranicu. Môžeme však konštatovať, že do Tatier prišli turisti asi dvoch desiatok národností,“ poznamenáva Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Opätovne sa potvrdilo, že najnavštevovanejšou lokalitou Tatranského národného parku je Hrebienok s priľahlými dolinami. K Rainerovej chate prišlo viac ako 3 400 turistov. Väčšina z nich sa vyviezla lanovkou. Z približne troch tisícok turistov vyšlo na Skalnaté pleso len asi tristo pešo. V porovnaní s vlaňajškom málo vyznávačov vysokohorskej turistiky bolo aj na Kriváni (402) a na vrchole Rysov (770). Aj v Roháčskej doline bolo len okolo 1 100 turistov, výrazne tu v porovnaní s minulými rokmi chýbali návštevníci z Poľska. Aj do liptovských dolín TANAPu prišla len necelá tisícka turistov.

V ten istý deň, v stredu 11.08.2010, sledovali Štátne lesy TANAPu návštevnosť turistických chodníkov aj v Pieninskom národnom parku. Podľa Mariána Šturcela v deň spočítania prešlo po turistickom chodníku v Prielome Dunajca takmer 2 350 turistov, z toho asi 700 pešo a zvyšok na bicykli. Pritom po vode sa splavilo takmer 6 000 ľudí. Zväčša Poliaci.

Štátne lesy TANAPu evidujú návštevnosť v TANAPe od roku 1972. Dôvodom každoročného spočítavania turistov vo vysokohorskom prostredí je zisťovanie nielen zmien v počtoch návštevnosti, ale aj v zaťaženosti jednotlivých lokalít. „Takto získané údaje využívame najmä pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete. Slúžia nám však napríklad aj na usmerňovanie zvýšeného dozoru v teréne,“ dodáva Marián Šturcel.

Najvyšší počet návštevníkov vysokohorského prostredia za posledných desať rokov zaznamenali Štátne lesy TANAPu v minulom roku. V jeden deň prišlo do parku viac ako 21 000 návštevníkov. Najviac, približne šesť tisíc ľudí, bolo na Hrebienku. Tradične veľa turistov býva aj na Kriváni, Solisku, pri Popradskom plese, na Skalnatom plese, na chate pri Zelenom plese, v Tichej doline na Oraviciach, v Roháčskej doline a v Žiarskej doline. Vlaňajším prekvapením bolo v deň spočítania viac ako 1300 turistov na vrchole Rysov.