Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatry sú bez odpadkov vďaka žiakom a dobrovoľníkom

25.09.2010 18:33

Čisté hory na Hrebienku (autor: archív ŠL TANAPu) Po víkende majú Tatry opäť prívlastok čisté hory. Postaralo sa o to približne 1 580 žiakov základných škôl a dobrovoľníkov z radov domácich i zahraničných turistov, ktorí počas sobotňajšej akcie Čisté hory vyzbierali na značkovaných turistických chodníkoch v Tatranskom národnom parku približne 700 kilogramov odpadkov. Organizátor 32. ročníka akcie Čisté hory Štátne lesy TANAPu ponúkli dobrovoľníkom na dvanástich nástupných miestach od Oravíc až po Tatranskú Javorinu 900 igelitových vriec. Po ich vrátení v nich prevládali najmä plastové fľaše, igelitové vrecká, papierové vreckovky, sklené fľaše, plechovky, obaly od sušienok a cukríkov.

„Najväčšie množstvo, až 200 kilogramov odpadkov, vyzbierali dobrovoľníci na Štrbskom Plese. Bude to dané nielen návštevnosťou tejto časti Tatranského národného parku, ale aj počtom zbierajúcich dobrovoľníkov a veľkosti čisteného územia,“ konštatuje koordinátor akcie Čisté hory Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAPu a dodáva: „Priamo na turistických chodníkoch veľa odpadkov nebolo. Pracovníci Štátnych lesov TANAPu ich totiž čistia priebežne počas celého roka. O to viac ich však dobrovoľníci nazbierali mimo chodníkov a najmä v okolí odpočívadiel. Zaujímavosťou bola tento rok odkvapová rúra, ktorú našli v okolí Soliska.“

Medzi dobrovoľníkmi ani tento rok nechýbali celé firemné tímy, ktoré už po tretí raz prišli do Tatranského národného parku práve kvôli akcii Čisté hory. Výnimkou ani tento rok neboli ani žiaci podtatranských základných škôl, s ktorými Štátne lesy TANAPu spolupracujú v rámci lesnej pedagogiky počas celého školského roka a ktorí sú pravidelnými účastníkmi akcie Čisté hory. Pomáhalo im pri tom asi tridsiatka pracovníkov Štátnych lesov TANAPu a v liptovskej časti Tatier strážcovia prírody Správy TANAPu.

Za tridsať dva rokov, počas ktorých Štátne lesy TANAPu akciu Čisté hory organizujú, vyzbieralo viac ako 36 200 dobrovoľníkov v Tatranskom národnom parku takmer 52 400 kilogramov odpadkov.