Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Z dvoch plies vytiahli takmer osemdesiat kilogramov odpadkov

21.10.2010 11:51

Pod hladinu Zeleného plesa (autor: Lenka Burdová)Dve tatranské plesá odbremenilo dnes 58 dobrovoľných potápačov od 78,5 kilogramu odpadkov. Udialo sa tak v rámci 17. ročníka akcie Čisté vody, ktorú pripravili Štátne lesy TANAPu ako súčasť 25. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov Vysoké Tatry (MFPF). Čistenie drobných vodných tokov a vysokohorských plies je každodennou súčasťou celoročnej starostlivosti Štátnych lesov TANAPu o zverené územie Tatranského národného parku.

Na dno Velického plesa sa tentoraz ponorilo desať potápačov a ich úlovkom boli tri kilogramy prevažne turistického odpadu. Ponor do Popradského plesa sa tento rok neuskutočnil pre nepriaznivé poveternostné podmienky. „Tradične najviac znečistené bolo Štrbské pleso, z ktorého 48 potápačov vytiahlo 75,5 kilogramu odpadkov,“ konštatoval Pavol Kráľ, koordinátor akcie Čisté vody za Štátne lesy TANAPu a dodal: „Väčšinu tvorili plastové poháre a plastové fľaše. Našli sa aj sklené fľaše, plechovky od piva, fotoaparát, starý vojenský kompas, dopravná značka, vrchný kryt od lampy verejného osvetlenia, stavebný materiál a požiarny hák.“ Najaktívnejším potápačom v tomto roku bol Miroslav Rozložník z Levoče, ktorý spod hladiny Štrbského plesa vytiahol 11 kilogramov odpadkov.

Akciu Čisté vody organizujú Štátne lesy TANAPu v spolupráci s potápačskou školou Technical diving Spišská Nová Ves, Nemocnicou Košice Šaca a.s., 1. súkromná nemocnica, Potápačským klubom Vodnár, Poprad a AIR Transport Europe s.r.o., Poprad. Za doterajších sedemnásť rokov trvania akcie Čisté vody sa za účelom čistenia vysokohorských tatranských plies uskutočnilo spolu 1 089 ponorov, pričom potápači vyniesli na brehy viac ako 4 340 kg odpadu. Najviac, až 506 kg, vytiahli potápači z vody v roku 2004, najmenej, iba 50 kg, v roku 1994.