Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

V sklených vitrínach Múzea TANAPu sú nové rastliny

18.11.2010 07:53

Kvetena Tatier vo výstavných priestoroch Múzea TANAPu (autor: Lenka Burdová) Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici je od dnes (18. novembra t.r.) opätovne otvorené. Po desiatich dňoch profylaktických a modernizačných prác ponúkajú pracovníci Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov TANAPu návštevníkom múzea v rekonštruovaných vitrínach medzi pôvodnými aj nové výstavné exponáty tatranskej flóry a fauny.

V botanickej časti vymenili všetky vystavené exempláre rastlín a kvetov. Z približne 1 400 druhov cievnatých rastlín rastúcich v Tatrách je v Múzeu TANAPu vystavená približne desatina z nich. No aj tie sa v sklených vitrínach každoročne obmieňajú. „Novinkou je tento rok medzi inými napríklad šafrán spišský či žeruška alpínska. Za druhy vyskytujúce sa v tomto území bežnejšie, sme tentoraz v expozícii múzea vystavili zvláštne endemické druhy Tatier a Karpát akým je lomikameň trváci a lomikameň karpatský,“ vyratúva Zuzana Kyselová, botanička Výskumnej stanice a Múzea TANAPu Štátnych lesov TANAPu.

Medzi exponátmi zvieracej ríše je tohtoročnou novinkou medveď, ktorý bol v máji tohto roku po napadnutí lesného robotníka v Tatranskej Javorine ulovený. Jeho vypreparovaný exponát je vystavený vo vstupnej hale Múzea TANAPu. Všetky ostatné výstavné exponáty zvierat sú inštalované v čo najvernejšej podobe biotopu, v ktorom tieto živočíchy v Tatrách žijú.

Stála expozícia Múzea TANAPu oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú. Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici v správe Štátnych lesov TANAPu patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku. Ročne si jeho expozície prezrie vyše 50 000 návštevníkov.