Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Pri vypaľovaní trávy podpálili les v národnom parku

07.04.2011 09:13

Po požiari (autor: Táňa Hoholíková) Už štyri požiare zaznamenali od začiatku tohto roku Štátne lesy TANAPu v nimi spravovanom území Tatranského národného parku. Pritom mladé lesné porasty na Kežmarských Žľaboch horeli už po druhýkrát na tom istom mieste ako v roku 2007. Tentoraz oheň poškodil takmer 33 hektárov tak umelo zalesnenej ako aj prirodzene obnovenej kalamitnej lesnej plochy. Príčinou požiaru bolo vypaľovanie suchej trávy nad osadou Stráne pod Tatrami.

„Priama škoda bola vyčíslená na 25 000 euro, environmentálne škody sú nevyčísliteľné. A to aj z toho dôvodu, že ohňom bolo poškodené najmä prirodzené zmladenie na ploche takmer desať hektárov,“ poznamenáva Ľubomír Diča zo Štátnych lesov TANAPu. Požiarne riziko v tomto vzácnom území znásobuje zimný deficit zrážok a rozsiahle plochy tak suchej trávy na kalamitných plochách ako aj suchých stromov v blízkosti turistických chodníkov.

Tri požiare zo spomenutých štyroch lesné porasty našťastie nezasiahli. Varovným však zostáva príčina ich vzniku, ktorá je u všetkých štyroch požiarov rovnaká: vypaľovanie suchej trávy nad podtatranskými osadami. „Aj to je dôvod, prečo rozpis protipožiarnych služieb v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu je pripravený už v týchto dňoch. Naši zamestnanci sa budú od dnes v teréne pohybovať nielen v pracovných dňoch, ale aj počas voľných dní a sviatkov. A to predovšetkým v teplých a suchých dňoch,“ upresňuje Ľubomír Diča. K prevencii prispeje aj ďalšie z protipožiarnych opatrení Štátnych lesov TANAPu, ktorými sú dobudované protipožiarne pásy a prieseky, protipožiarne nádrže a vytvorený prístup k vodným tokom na odber vody požiarnymi vozidlami.

V rokoch 2005 až 2010 bolo v území TANAPu v správe Štátnych lesov TANAPu 26 požiarov, ktoré poškodili takmer 450 ha lesných pozemkov. Škody na majetku štátu sa vyšplhali na viac ako 1,12 milióna eur. Najčastejšou príčinou vzniku požiaru bol odhodený nedopalok cigarety, vypaľovanie trávy a úmyselné podpálenie. Extrémnym bol rok 2005, počas ktorého horelo v predmetnom území až 12 krát. Pritom najväčším bol požiar z 30. júla, ktorý zasiahol plochu 230 ha a za sebou zanechal škody presahujúce 565 tisíc euro. Druhý najväčší požiar zasiahol v apríli 2007 v ochrannom obvode Kežmarské Žľaby 58 ha, pričom poškodil mladé lesné porasty v hodnote presahujúcej 500 tisíc euro. „Apelujeme na obyvateľov i návštevníkov Tatranského národného parku, aby boli pri prechádzkach lesom či na lúkach opatrní a vyhli sa manipulácii s otvoreným ohňom. Páchateľ v takomto prípade nesie za svoj čin plnú trestno-právnu zodpovednosť,“ dodáva Ľubomír Diča.