Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vietor poškodil najmä mladé lesné porasty

11.04.2011 13:39

Vietor v Tatrách zanechal za sebou aj ťažko priechodné TZCH (autor: Martin Fris) To, čo v Tatranskom národom parku nezničila víchrica v novembri 2004 a následne lykožrút, poškodil silný nápor vetra v uplynulý víkend. Priame škody v lesných porastoch odhadli Štátne lesy TANAPu v nimi spravovanom území Tatranského národného parku na takmer 750 tisíc eur. Environmentálne škody v tomto prípade presahujú 23 miliónov eur. „Silnému náporu vetra podľahlo v území od Podbanského po Tatranské Matliare približne 20 tisíc stromov. Najväčšie škody zaznamenali v ochrannom obvode Podbanské a Smokovce. Poškodené sú predovšetkým mladé lesné porasty do päťdesiat rokov, v ktorých bude nevyhnutná rekonštrukcia.

V dôsledku silného vetra vznikli škody aj na majetku štátu, ktoré dosiahli takmer 17 tisíc eur,“ poznamenáva Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. V bezzásahovom stupni ochrany budú vývraty a pováľané kmene stromov ponechané na mieste, v území s nižším stupňom ochrany, ako aj v blízkosti ciest a železnice bude kalamitná drevná hmota, atraktívna pre lykožrúta, spracovaná a z územia Tatranského národného parku odvezená.

Hoci niektoré úseky značkovaných turistických chodníkov sú dnes ešte stále ťažko priechodné, nie je podľa Mariána Šturcela, hovorcu Štátnych lesov TANAPu nutné chodníky uzavrieť. „Už počas víkendu pracovníci Strediska terénnych služieb odstránili popadané drevo z červeno značeného turistického chodníka vedúceho z Hrebienka k Rainerovej chate. Od nedele sú tak po Magistrále bez obmedzení prístupné obe Studené doliny. Ťažko priechodný stále zostáva modro značený chodník z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka, z ktorého popadané kmene stromov dnes odstraňujú. Naďalej ťažko priechodný zostáva napríklad žltý chodník vedúci od hotela Karpatia k vodopádom Studeného potoka, Magistrála z Hrebienka na Sliezsky dom a zo Štrbského Plesa na Tri studničky, ako aj zeleno značený chodník vedúci z Troch studničiek cez Grúnik na Kriváň a ďalšie. Postupne, v rámci fyzických, časových i finančných možností, budeme odstraňovať popadané stromy na všetkých zavalených úsekoch značkovaných turistických chodníkov. Prednostne na tých, ktoré sú turistami najviac navštevované a ktoré nie sú súčasťou sezónnej uzávery. Turistov preto žiadame o trpezlivosť a najmä o rešpektovanie usmernení priamo v teréne,“ dodáva Marián Šturcel.