Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Najviac odpadu vytiahli opätovne zo Štrbského plesa

21.10.2011 14:25

Pred ponorom pod hladinu Štrbského plesa (autor: Lenka Burdová) Štyri vysokohorské plesá odbremenilo dnes 48 dobrovoľných potápačov od 203 kilogramov odpadkov. Udialo sa tak v rámci 18. ročníka akcie Čisté vody, ktorá sa každoročne koná počas Medzinárodného festivalu potápačských filmov Vysoké Tatry (MFPF). Pri dnešnom slávnostnom otvorení akcie Čisté vody pri Štrbskom plese si Pavol Kráľ, organizátor akcie za Štátne lesy TANAPu, prevzal z rúk Igora Viszlaia, generálneho riaditeľa Lesov SR š.p., Banská Bystrica „Cenu generálneho riaditeľa Lesov SR š.p. Banská Bystrica Pavlovi Kráľovi za praktickú realizáciu starostlivosti o vodstvo Tatier“.

Čistenie drobných vodných tokov a vysokohorských tatranských plies je každodennou súčasťou celoročnej starostlivosti Štátnych lesov TANAPu o zverené územie Tatranského národného parku.

Na dno Velického plesa sa ponorilo päť potápačov a ich úlovkom boli štyri kilogramy odpadu. Z dna Popradského plesa okrem 20 kilogramovej viac ako tridsať ročnej kovovej piecky vytiahli pätnásti potápači ďalších 20,5 kilogramu odpadkov. Z Nového Štrbské plesa jeden a pol kilogramu odpadkov vyniesli na breh dvaja potápači. „Tradične najviac znečistené bolo Štrbské pleso, z ktorého 26 potápačov vytiahlo neuveriteľných 157 kilogramov odpadkov,“ konštatoval Pavol Kráľ, vedúci akcie Čisté vody zo Štátnych lesov TANAPu a dodal: „Väčšinu tvorili sklenené fľaše, plastové poháriky a plastové fľaše. Našli sa však aj dve kovové tyče a dve peňaženky s obsahom ešte v československých korunách. Medzi odpadkami nechýbal porcelánový kuchynský riad, kovová reťaz a laná, brusné kotúče a takmer tridsať ročná plechovka plná syntetickej farby.“ Z potoka Bielá v obci Ždiar, ktorý čistili asi dvadsiati dobrovoľníci zo spoločnosti Pivovary Topvar, vyniesli na breh jedenásť vriec odpadu.Najaktívnejším čističom Čistých vôd 2011 sa stal Jozef Kovács z Bratislavy za bezkonkurenčných 39 kg neporiadku, vyzdvihnutých spod hladiny Štrbského plesa.

Akciu Čisté vody organizujú Štátne lesy TANAPu v Tatranskej Lomnici v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, PK Vodnár z Popradu, Nemocnice Košice Šaca a.s., 1. súkromnej nemocnice, ATE Poprad, Pivovarov Topvar a Grand Hotel Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese. Za doterajších osemnásť rokov trvania akcie Čisté vody sa pod hladinu vysokohorských tatranských plies ponorilo 1 168 potápačov, ktorí na brehy vyniesli 4 580 kg odpadu. Najviac, až 506 kg, vytiahli potápači z vody v roku 2004, najmenej, iba 50 kg, v roku 1994. V minulom roku 58 dobrovoľných potápačov vybralo na breh tatranských plies 78,5 kg odpadkov.