Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatranské chodníky odbremenili od stoviek kilogramov odpadkov

29.09.2012 20:15

Akcia Čisté hory - na Hrebienku (autor: Táňa Hoholíková) Približne 1 800 dobrovoľníkov odbremenilo dnes značkované turistické chodníky v Tatranskom a Pieninskom národnom parku o viac ako 640 kilogramov odpadkov. Do igelitových vriec zbierali to, čo turisti nechávajú na chodníkoch najčastejšie: obaly od potravín, plastové fľaše, konzervy a papiere. Na jednom z chodníkov na Podbanskom sa medzi odpadky ako kuriozita tentoraz dostalo staré plechové vedro. Najusilovnejší boli turisti – zberači na Štrbskom Plese, kde do plastových vriec vložili až 250 kilogramov odpadkov. „Väčšinu z tých, ktorí odpadky dnes v Tatrách zbierali, tvorili deti. Pekné počasie a veľký počet turistov z Českej republiky, ktorí sa akcie zúčastnili, prispeli k tak veľkej účasti dobrovoľníkov na čistení Tatier,“ konštatoval Igor Stavný, koordinátor akcie Čisté hory zo Štátnych lesov TANAPu.

Tohtoročný 34. ročník akcie Čisté hory zorganizovali Štátne lesy TANAPu v spolupráci so Správou TANAPu a PIENAPu. Cieľom akcie je odbremeniť tatranskú prírodu od odpadkov predtým, ako ju prikryje snehová perina. „Akciou sa snažíme súčasne aj vychovávať tých, ktorí do Tatier prichádzajú, aby tu odpadky po sebe nenechávali. Preto je pre nás potešiteľné, že sa čistenia hôr každoročne zúčastňuje o to v prevahe práve najmladšia generácia milovníkov tohto vzácneho prírodného prostredia,“ dodáva Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Počas tridsiatich štyroch rokov odbremenilo takmer 39 000 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia územie Tatranského národného parku a Pieninského národného parku o viac ako 58 100 kg rôzneho komunálneho a stavebného odpadu, v posledných rokoch najmä od odpadu z potravín. Pritom rekordným bol rok 1980, v ktorom 1 400 ľudí znieslo z turistických chodníkov až 7 655 kg odpadkov.