Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Z vôd tatranských plies vytiahli kilogramy odpadkov

19.10.2012 14:45

Potápači v Štrbskom plese (autor: Lenka Burdová) „S každým ponorom sa na dne plies niečo nájde. Ani tento raz nebolo tomu inak. Na brehy štyroch z nich potápači vyniesli neuveriteľných 189,5 kilogramu odpadkov,“ konštatoval po skončení akcie Čisté vody Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAPu. Zaslúžilo sa o to 65 potápačov, ktorí v studených vodách tatranských plies našli veľa z toho, čo do nich nepatrí: množstvo plastových pohárikov, sklených fliaš, konzerv, plastových obalov i vrecúšok.

Kuriozitou bola časť hlineného krčahu pochádzajúceho zo začiatku 20. storočia, ktorý ležal na dne Štrbského plesa. Medzi odpadkami sa našlo hrdzavé veslo ešte z čias Rakúsko-Uhorska, gumená hadica, okraj 200 litrového suda, kovová tyč, diely jedálenského riadu, kus linolea i kovové drôty.

Odpadkami najviac znečistené bolo, ako už tradične, dno Štrbského plesa. Z neho 37 potápačov vytiahlo 128,5 kg odpadkov. A to potápači s najväčšou pravdepodobnosťou nenašli kvôli malej viditeľnosti vo vodách plesa všetko, čo do neho turisti nahádzali. Ojnicu z auta a oceľovú platňu spolu s iným, zväčša odpadom z obalov potravín, vytiahli pätnásti potápači z Popradského plesa. Piati potápači sa ponorili pod hladinu Velického plesa a na breh vyniesli pol kilogramu nepotrebných obalov z potravín. V Novom Štrbskom plese sa ponáralo osem potápačov a ich úlovkom bolo dva a pol kilogramu odpadkov. Najaktívnejším potápačom, ktorý sa až trikrát vrátil pod hladinu Štrbského plesa, bol Vladimír Páleš z Bratislavy. Na breh „vylovil“ úctyhodných 38,5 kilogramu odpadkov.

Koryto potoka Biela v Ždiari vyčistili pracovníci spoločnosti Pivovary Topvar, ktorí okrem pneumatík v ňom vyzbierali takmer 200 kilogramov odpadkov.

V poradí už 19. ročník akcie Čisté vody sa konal počas 27. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Za devätnásť rokov sa v tatranských plesách uskutočnilo 1 233 ponorov, počas ktorých potápači vytiahli spod hladín plies 4 770 kg odpadkov. Najviac, až 506 kg, v roku 2004, najmenej, iba 50 kg, v roku 1994. Vlani 48 potápačov vynieslo z vôd tatranských plies 203 kg odpadkov. Kým v minulosti prevládal stavebný odpad, v posledných rokoch sú to zväčša obaly z potravín.