Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Skialpinistom vstup voľný. Obmedzene.

18.12.2012 14:33

Ilustračná snímka (autor: Táňa Hoholíková) Jediní, ktorým Návštevný poriadok dovoľuje vstupovať na značkované turistické chodníky vo vysokohorskom prostredí v čase sezónnej uzávery, sú skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. Tí totiž podľa Mariána Šturcela, námestníka riaditeľa Štátnych lesov TANAPu môžu „vstupovať do vysokohorského prostredia aj v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov, ale len za účelom nástupu na skialpinistickú túru“.

Pritom skialpinizmus možno vykonávať od 21. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. „Navyše skialpinisti môžu pre svoj šport využívať len vyhradené trasy vo Veľkej Studenej doline od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese, v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko, v Žiarskej doline v úseku Veľké Závraty a Malé Závraty, východiskovým miestom je Žiarska chata, v úseku Bobrovecká Vápenica - Červenec - Babky - Veľká Kopa - sedlo Priehyba a späť, v Spálenej doline a v úseku zjazdovka Spálená - Salatínska dolina“, vyratúva Marián Šturcel.

Na lyžiach sa dá vyjsť aj k vysokohorským chatám (okrem chaty pod Rysmi) v trase turistického chodníka. Skialpinistickú sezónu v Žiarskej doline až do 15. mája predĺžil Krajský úrad životného prostredia v Žiline na dvoch trasách: Žiarske sedlo – Žiarska chata a Jarný žľab z Baranca. Predmetná výnimka je platná do 31.12.2014. Podrobnejšie informácie na www.lesytanap.sk.

Dôvodom vymedzenia trás určených na skialpinizmus v celom území TANAPu je predovšetkým ochrana vzácnych druhov fauny. Svište sa vyhrabávajú po 15. apríli a kamzice sú v tomto období vysoko gravidné. Ich vyrušovanie môže mať na veľkosť populácie značný negatívny vplyv. „Ochrana tak citlivého územia v alpínskom stupni Tatranského národného parku, je preto práve v tomto období veľmi dôležitá,“ dodáva Marián Šturcel.