Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Silnému náporu vetra podľahli v TANAPe tisícky stromov

18.03.2013 14:15

Prerezávanie popadaných stromov na turistickom chodníku na Sliezsky dom (autor: Dominik Michalík) Približne sedem tisíc stromov, viac ako 5500 m3 dreva, v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu neodolalo náporu piatkového vetra. „Najväčšie škody v lesoch za sebou zanechal vietor na ochrannom obvode Tatranské Matliare, Štrbské Pleso a na ochrannom obvode Vyšné Hágy,“ konštatoval Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. Ako zápalky padali zväčša suché stromy, ktoré v území Tatranského národného parku v minulých rokoch zničil lykožrút. Keďže vietor stromy vyvracal alebo lámal zväčša v 5. stupni ochrany prírody, kalamitné drevo zostane na mieste.

Kmeňmi stromov zavalené, a tak nepriechodné zostali z piatka na sobotu značkované turistické chodníky najmä v oblasti Hrebienka, Rainerovej chaty, Veľkej Studenej doliny a Velickej doliny. Najväčší počet stromov odstraňovali lesníci a pracovníci Strediska terénnych služieb (STS) Štátnych lesov TANAPu už na druhý deň po víchrici na magistrále v úseku od mapy nad Rainerovou chatou až po Rázcestie nad Zamkovského chatou. V sobotu bol priechodný už aj úsek modro značeného turistického chodníka od Rainerovej chaty po Húpačky vo Veľkej Studenej doline a zeleno značený turistický chodník v úseku od Rázcestia pod Húpačkami po Rázcestie pri Vodopádoch Studeného potoka.

Dnes (pondelok 18.3. t.r.) prerezávajú pracovníci STS Štátnych lesov TANAPu úsek modro značeného turistického chodníka vedúceho Veľkou Studenou dolinou od Rainerovej chaty až po hornú hranicu lesa a úsek zeleno značeného turistického chodníka pod Velickým mostom vo Velickej doline. Ak sa silný nárazový vietor v najbližších hodinách Tatrám vyhne, od zajtra budú priechodné všetky značkované turistické chodníky na území Tatranského národného parku.

Silný vietor poškodil aj niektoré účelové zariadenia Štátnych lesov TANAPu, pričom škoda na majetku štátu presiahla 5200 eur.