Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vysokohorské prostredie Tatier je pre turistov opäť otvorené

17.06.2013 08:20

Ilustračná snímka (autor: Ján Slivinský) Od nedele 16. júna môžu turisti v Tatranskom národnom parku pokračovať v túrach aj do vrcholových častí Tatier. Sezónna uzávera, uzatvárajúci úseky 37 turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí od 1. novembra do 15. júna vrátane, skončila. Turisti tak majú na štyri a pol mesiaca k dispozícii všetkých 788,5 kilometra značkovaných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách a Západných Tatrách Vrátane Symbolického cintorína pod Ostrvou.

Štátne lesy TANAPu zabezpečujú v území Tatranského národného parku priechodnosť turistických chodníkov a turistickú informačnú sieť. V území národného parku sa turisti pohybujú na vlastné riziko. Preto by mali mať podľa Dominika Michalíka, vedúceho Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu na pamäti, že aj „po tohtoročnej zime budú niektoré úseky chodníkov vedúce do vysokohorských sediel, najmä z východnej strany, minimálne do začiatku leta ešte pod snehom. Na týchto snehových poliach hrozia pády na snehu. Preto by mali turisti s týmto nebezpečenstvom počítať, a ak nemajú dostatočnú výstroj a skúsenosti, nech radšej prechody týmito sedlami odložia na neskoršie obdobie.“ Ďalšou hrozbou jarného obdobia je „čistenie sa stien“ v dôsledku stekania vody z topiaceho sa snehu, ktorá strháva so sebou kamienky až balvany, prípadne skalné lavíny až mury, ktoré môžu ohroziť turistov pod nimi.

Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu opätovne skontrolujú a doplnia značkovanie všetkých farieb, vrátane náhradného - tyčového - značenia na turistických chodníkoch v kalamitných a bezlesných úsekoch značkovaných turistických chodníkoch. Turistom tak uľahčia orientáciu vo vysokohorskom teréne.

Štátne lesy TANAPu spravujú v území Tatranského národného parku 600,9 km turistických chodníkov, pričom prostredníctvom Strediska terénnych služieb zabezpečujú vyznačenie 739,5 km chodníkov v území Vysokých a Západných Tatier a Spišskej Magury – západ. V rámci nich ponúkajú návštevníkom osem náučných chodníkov a rovnaký počet bezbariérových turistických chodníkov pre turistov so zníženou schopnosťou pohybu.