Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Ich cisárske výsosti zaujali i bežné druhy tatranskej kveteny

25.06.2013 14:58

Ich cisárske výsosti princ a princezná Akišino z Japonska v botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici po boku botaničky ŠL TANAPu Zuzany Kyselovej (vľavo) (autor: Lenka Burdová) Ich cisárske výsosti princ a princezná Akišino z Japonska si dnes v dopoludňajších hodinách prezreli Expozíciu tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici. „Zaujímali sa o všetko až natoľko, že si princ písal názvy a fotografoval jednotlivé druhy rastlín,“ povedala po odchode Ich cisárskych výsostí Zuzana Kyselová, botanička Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu, ktorá manželský pár v botanickej záhrade sprevádzala. Svoje prekvapenie nad záujmom princa aj o tie najbežnejšie druhy tatranskej flóry doložila slovami: „Väčšinou sú to karpatské a západokarpatské endemity a druhy, ktoré sa nachádzajú len v Európe a svojim rozšírením nezasahujú až do Japonska.“

Po náročných prípravách a približne hodine strávenej v spoločnosti Ich cisárskych výsostí, mohla Zuzana Kyselová konštatovať: „Sú to veľmi milí a bezprostrední ľudia. Myslím, že ešte ďalšiu hodinu by som tu mohla s nimi chodiť a stále by sme sa mali o čom rozprávať.“ A Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAPu dodáva: „Sme veľmi radi, že Ich cisárske výsosti si vybrali z tých krásnych vecí, ktoré sa na Slovensku nachádzajú, práve našu botanickú záhradu a my sme im mohli ukázať to, čo majú možnosť vidieť návštevníci Tatranského národného parku“.

Oficiálna návšteva Ich cisárskych výsostí, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov so Slovenskou republikou, bola prvou významnou návštevou panovníckeho rodu, ktorá si prezrela tatranskú kvetenu v Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.