Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Kým pokosili hektár lúky, uvarili dvadsaťpäť gulášov

10.07.2013 13:36

Kosenie lúky v Bielovodskej doline (autor: Lenka Burdová) Takmer hektárová lúka pri horárni v Bielovodskej doline je od prvého júlového štvrtku pokosená. Avšak rovnako ako každý rok, i tentoraz súťažne: lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku si spoločne s kolegami z Tatranskego parku narodowego (TPN), Biebrzanskego parku narodowego (BPN) z Poľska, z oravských závodov Lesov SR, š.p. Banská Bystrica, z mestských lesov Kežmarok a Spišská Belá opätovne merali sily v kosení lúky tradičným spôsobom – kosou. V tomto roku ale už na 9. ročníku Tatranskej kosby. Tatranskí lesníci tak dokázali, že sa vlastnými rukami dokážu postarať nielen o krajinoobraz, ale najmä o biodiverzitu lúčnych ekosystémov na celom území Tatranského národného parku.

Na päťdesiat metrov dlhým a štyri metre širokým pásom lúky si zmeralo sily dvadsať dva súťažných dvojíc, pričom okrem času sa dôraz kládol predovšetkým na kvalitu pokosenej lúky. Tohtoročné prvenstvo patrilo dvojici Ivan Pjatek a Martin Špiak z ochranného obvodu Vyšné Hágy. Druhé miesto obsadili minuloročný víťazi Juraj Majerčák a Michal Gazda z ochranného obvodu Zverovka. Tretí v poradí súťažný pás lúky pokosili Ján Slivinský a Michal Vrlík z ochranného obvodu Tatranská Javorina. V súťaži jednotlivcov bol najrýchlejší Juraj Majerčák tretí Michal Gazda, obaja oravskí lesníci. Uprostred medzi nimi a teda druhý najrýchlejší bol zástupca z Tatranskego parku narodowego Jozef Pawlikovski. A čo na výkon lesníkov poznamenal hlavný rozhodca Peter Spitzkopf st., vypovedá aj za hodnotenie kvality časti pokosenej lúky: „Vidieť, ktorá oblasť Slovenska ešte stále kosí ručne!“

Zapálením ohňa pod kotlíkom začal takmer súčasne s kosbou tento rok už 5. ročník súťaže vo varení gulášu „Lesnícky špica guláš“. Kuchári a kuchtíci v dvadsiatich piatich družstvách varili guláš z diviny. Odborná porota vyhodnotila ako najchutnejší guláš, ktorí navarili lesníci z Vojenských lesov a majetkov, š. p. OZ Malacky. Podľa poroty druhý najchutnejší guláš navarili lesníci z ochranného obvodu Štrbské Pleso. Tretí v poradí si ocenenie za svoje kulinárske umenie odniesli lesníci z ochranného obvodu Habovka.

Tatranská kosba 2013 - výsledky

Špica guláš 2013 - výsledky