Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Najviac turistov je tam, kde je ľahká dostupnosť

09.08.2013 09:37

Ilustračná fotografia - Malá Studená dolina (autor: Lenka Burdová) Najnavštevovanejším miestom v Tatranskom národnom parku je už tradične Skalnaté Pleso. V jednom dni tak pod Lomnickým štítom bolo viac ako 3360 turistov prichádzajúcich zväčša z Poľska, Českej republiky a Slovenska. Potvrdilo to tohtoročné spočítavanie turistov, ktoré Štátne lesy TANAPu vykonali v spolupráci so Správou TANAPu. V stredu 7. augusta t.r. bolo vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku približne 17 030 turistov. Tradične početne navštevované sú vodopády Studeného potoka, Rainerova chata a Zamkovského chata.

Na Hrebienku bolo viac ako 3000 turistov, ktorí sa zväčša vyviezli lanovkou. Rovnako prevažne lanovkou sa vyviezlo na Solisko takmer 1100 turistov. Na Popradskom Plese bolo v deň spočítania turistov 2490 turistov, na vrchole Kriváňa 204 a na vrchole Rysov 725 turistov. V Západných Tatrách bolo najviac, 862 turistov v Tichej doline v Oraviciach a takmer 1540 v Roháčskej doline nad Zverovkou. Napríklad, iba približne 130 turistov počas dňa spočítania, prišlo do Tichej a Kôprovej doliny.

„Údaje zistené počas každoročného spočítavania turistov nám slúžia najmä na zistenie zaťaženosti územia. Na základe takto zistených skutočností potom preferujeme údržbu tých značkovaných chodníkov, ktoré sú turistickou verejnosťou najviac využívané,“ poznamenáva Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Štátne lesy TANAPu, ešte aj ako bývalá Správa TANAPu, spočítavajú návštevníkov Tatranského národného parku od roku 1972. Hoci početnosť turistov vo vysokohorskom prostredí podmieňuje počasie, doteraz najviac, až 26 520, napočítali v roku 1981.