Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Priečnym sedlom v oboch smeroch

04.09.2013 12:11

Priečne sedlo (autor: Dominik Michalík) Najväčší počet turistov bol dôvodom rozhodnutia zmeniť jednosmerný turistický chodník v Priečnom sedle na dvojsmerný. Vďaka novo inštalovaným reťaziam a kramliam sa tak turisti môžu navzájom predbiehať a vyhýbať bez toho, aby sa v náročnom skalnom teréne sedla vo výstupe či zostupe obmedzovali a ohrozovali pohybom mimo turistického chodníka.

„Každoročné spočítavanie návštevnosti v TANAPe potvrdzuje, že najväčšie počty turistov prechádzajú práve týmto sedlom.Bojazlivejší a fyzicky menej zdatní turisti však pri jednosmernom postupe dokázali pri zdolávaní ťažších úsekov prechod sedlom na dlhý čas zablokovať. Vytvárali tak za sebou zo strany Malej Studenej doliny dlhé rady čakajúcich. Nervóznejší z čakajúcich potom začali blokujúcich obchádzať bez ohľadu na riziko padajúcich skál spod ich nôh. Úrazy spôsobené letiacimi skalami a názory turistov i chatárov z oboch dolín nás primäli k tomu, aby bol turistický chodník v najfrekventovanejšom vysokohorskom sedle v Tatrách prístupný v oboch smeroch,“ vysvetľuje Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.

Vďaka novo inštalovaným reťaziam a kramliam, ktoré pribudli v Priečnom sedle v dvoch líniách sa tak turisti môžu bezpečnejšie obchádzať bez toho, aby sa v náročnom skalnom teréne pohybovali nezaistení, mimo najoptimálnejšej trasy žlto značeného turistického chodníka, kde na skalných poličkách leží množstvo voľných skál. Aj tí menej zdatní a v lezení menej obratní môžu teraz sedlom prejsť ľahšie a rýchlejšie. Dve línie technických pomôcok zakotvených v skale umožňujú ľahšie zdolateľný prechod z Malej do Veľkej Studenej doliny a naopak, ale aj vzájomné obchádzanie a predbiehanie sa v jednom smere. „Aj napriek obojsmernému sprístupneniu sedla je výhodnejšie vystupovať po strmšej strane, teda z Malej Studenej doliny od Téryho chaty a miernejším sklonom do Veľkej Studenej doliny ku Zbojníckej chate zostupovať,“ dodáva Dominik Michalík.

Od júna 2010 je v oboch smeroch priechodný aj zeleno značený náučný turistický chodník v Monkovej doline. V celej jeho dĺžke je inštalovaných šesť informačných tabúľ popisujúcich faunu, flóru a prírodné zaujímavosti a výnimočnosti tejto časti Belianskych Tatier. Zároveň bola týmto chodníkom súbežne predĺžená od Veľkého Bieleho plesa aj Tatranská Magistrála, ktorá takto pokračuje cez Kopské sedlo, Vyšné Kopské sedlo a Široké sedlo a cez Monkovu dolinu zbieha do Ždiaru ku Tatre odkiaľ pokračuje, stále ako červená turistická značka, cez hrebeň Spišskej Magury - Magurku do Malej a Veľkej Frankovej. Z nej ďalej cez štátnu hranicu do Poľska do Kacvina a do Nižných Lápš, kde končí. Tak má Tatranská magistrála celkovú dĺžku z ponad liptovského Jalovca – Tokarín až po Nižné Lapše 120 kilometrov.